У Білорусі до мирних протестів приєдналися бюджетники, робітники заводів виходять на страйки

Новини
Фото: Сергей Гапон / AFP / Scanpix / LETA

У Білорусі пройшов п’ятий день масових протестних акцій, спровокованих незгодою їх учасників з офіційними підсумками виборів президента. При цьому основні їхні гасла були спрямовані проти насильства. Як і напередодні, міліція і військові утрималися від жорстких розгонів протестуючих, про масові затримання також не повідомлялося. З ізоляторів почали випускати затриманих.

Про це повідомляє видання Meduza.

Більшість акцій проходили в форматі «ланцюгів солідарності» – демонстранти шикувалися в живі ланцюги з білими квітами або кульками і плакатами на підтримку жертв міліцейського насильства. Акції почалися з ранку 14 серпня і тривали весь день до пізнього вечора.

Крім звичайних протестуючих, свої «ланцюги солідарності» створювали співробітники професійних колективів – Білоруської залізниці, Білоруської державної філармонії, колишні співробітники Белтелерадіокомпанії. На акції в різних містах Білорусі також масово виходили медичні працівники; ввечері МОЗ країни розповсюдив офіційну заяву, адресовану «всім співвітчизникам»: «зупиніть розкручування спіралі насильства на вулицях наших міст, не треба провокувати один одного».

Фото: Евгений Ерчак / EPA / Scanpix / LETA

До вимог протестуючих стали приєднуватися працівники великих промислових підприємств. Днем на страйки вийшли від декількох десятків до декількох сотень співробітників Білоруського автомобільного заводу (БелАЗ), Мінського автомобільного заводу (МАЗ), Мінського тракторного заводу, підприємств «Белмедпрепарати» і «Белкард», гродненских заводів «Терразіт» і «Гродно-Азот» та інших.

Фото: Евгений Ерчак / EPA / Scanpix / LETA

Вперше з початку протестів на прямий діалог з учасниками акцій пішли представники влади. В Жодіно, де знаходиться БелАЗ, мер Дмитро Заблоцький днем зустрівся зі страйкуючими працівниками заводу, а ввечері вийшов на площу, де зібралися кілька тисяч осіб, і відповів на їхні запитання. З учасниками акцій також поспілкувався мер Солігорська.

Фото: Сергей Гапон / AFP / Scanpix / LETA

Глава МВС Білорусі Юрій Караєв дав велике інтерв’ю державному телеканалу ОНТ. У ньому він визнав, що співробітники ОМОНу затримували на акціях випадкових перехожих і приніс їм вибачення, але відповідальність за насильство він повністю поклав на протестуючих. Зокрема, він стверджував, що в першу ніч протестів міліція не застосовувала силу, а в другу ніч насильство почали самі учасники акцій, і правоохоронці були змушені відповідати. Він також поклав на «провокаторів» відповідальність за те, що співробітники міліції в очах суспільства виглядають «демонами» і висловив думку, що протести координуються з використанням «технологій кольорових революцій».

Пізно ввечері на страйки, що проходили весь день, через керівника своєї адміністрації Наталію Кочанову відреагував і сам Олександр Лукашенко. Кочанова заявила, що президент «почув думку трудових колективів» і дав доручення розібратися з усіма затриманнями і прискорити вихід затриманих з ізоляторів. «Нам не потрібна бійка, не потрібна війна», – заявила Качанова. Ближче до півночі з мінського ізолятора на Окрестына стали масово випускати затриманих. Автозаки, військова техніка та автобуси ОМОНу почали виїжджати з Мінська.

Нагадаємо:

  • У Білорусі на четверту добу протестні акції незгодних з результатами виборів президента стали спокійнішими і нечисленними. Демонстранти трохи змінили тактику і форму протестів, а міліція і військові менш активно в порівнянні з протистояннями 9 та 10 серпня на це реагували.
  • У Білорусі за час проведення протестних акцій з 9 по 13 серпня були затримані 68 журналістів. Зафіксовано 29 фактів насильства проти журналістів і їх травмування.