Як Затулін став новим «сірим кардиналом» бойовиків на Донбасі

Новини
Константин Затулин, фото: RFE/RL

Костянтин Затулін, депутат російської Держдуми і директор Інституту країн СНД – новий кремлівський куратор в «ЛНР» і «ДНР», стверджують у Службі зовнішньої розвідки України.

Як пишуть журналісти спеціального проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії», діяльність Затуліна несе нові загрози Україні.

«Він завжди був прихильником «русского мира», ще до того, як це стало модно. Завжди брав участь у виробленні цієї політики щодо сусідніх країн. У нульових роках він був ключовою фігурою у цьому плані. Його Інститут країн СНД був таким аналітичним центром, який працював щодо пострадянських країн», – пояснює журналістам публіцист Московського центру Карнегі Костянтин Скоркін.

Костянтин Скоркін

«Так, ми знаємо, що ми перетнули кордон. Але ми приїхали на батьківщину, тому що це – Сєвєродонецьк, Луганська область – історично землі війська Донського», – йдеться у фрагменті виступу Затуліна під час відвідин окупованої частини Донбасу.

«Він якраз був одним з небагатьох російських політиків, кому активно забороняли в’їзд в Україну», – додає Скоркін.

«Головне, що я хочу сказати – це те, що Крим, звичайно ж, хоче додому. І українська влада, якщо вже вони так не хочуть бачити нас на своїй території, могли б просто вирішити цю проблему, повернувши Крим Росії», – а це заявляв Затулін ще у 2009 році.

«Люди приходили-йшли з теми, а Затулін залишався! І в цьому плані, я думаю, що якісь його напрацювання, його старі контакти – все це було задіяно на початку всіх подій як в Криму, так і на сході України. Я думаю, що його контакти – це перші джерела, до яких зверталися за організацією злочинних дій», – каже аналітик Центру досліджень проблем громадянського суспільства Марія Кучеренко.

Марія Кучеренко

В численних інтерв’ю впливовий депутат Держдуми неодноразово повторював: Росії вигідний Донбас як частина України.

«Ми були б зацікавлені політично, щоб Донецьк і Луганськ, з дотриманням всіх умов і гарантій, і так далі, дійсно, набули особливого статусу і породили той самий процес, якщо не федералізації, то децентралізації України», – заявляв Затулін.

«У повідомленні голови розвідки мова про грузинсько-молдовський сценарій, який він просуває для Козака. У чому там суть була: в Грузії сенс був у тому, щоб привести якусь еліту, яка була б налаштована лояльно до Росії – і там заморозити всі політичні питання, відновити економічні відносини. У випадку Молдови мова йде про спробу федеративної перебудови держави, з поверненням до її складу Придністров’я, цим якраз дуже активно займався Козак. Це знову буде повернення до політики підтримки якихось проросійських сил всередині України. У Зеленського, знову-таки, падає рейтинг, у його партії рейтинг впав ще сильніше. На місцевих виборах ОПЗЖ і дружні їм сили хороші результати можуть взяти», – каже Костянтин Скоркін.

«Після відставки Суркова доступ до вуха нового куратора проєкту «СРСР 2.0» Козака отримав ідеолог «русского мира» Затулін, який нашіптує Козаку ідею покласти в основу російської стратегії на українському напрямі «грузинську чи молдовську модель», – зазначає глава Служби зовнішньої розвідки України Валерій Кондратюк у своїй колонці видання «Дзеркало тижня».

Костянтин Затулін – перший заступник голови комітету Держдуми у справах СНД – фігура публічна. До війни 2014-го протягом багатьох років був частим гостем в Криму і на Донбасі. Коли Росія почала воювати з Україною, Затулін залишався «в тіні» Владислава Суркова, Олександра Бородая та інших російських кураторів. Тепер же, за словами голови Зовнішньої розвідки України Валерія Кондратюка, у Затуліна – вагомий статус.

Сурков, Затулін, Бородай

Президент РФ Володимир Путін звільнив Владислава Суркова з посади свого помічника у лютому 2020 року. 24 січня Путін призначив колишнього віце-прем’єра Дмитра Козака заступником голови адміністрації президента, який, як писали російські ЗМІ, очолить «український напрямок».

Сурков и Козак

В кінці 2013 року – початку 2014 року Крим відвідав «десант російських політиків» і «експертів» – зокрема, Лебедєв, Журавльов, Саблін, Сурков, Затулін, Мінгалев. В результаті був створений т.зв. «Слов’янський антифашистський фронт», який закликав Путіна захистити російськомовне населення.

Затулін в Севастополі запропонував для «допомоги у протидії Евромайдану» надіслати кілька сотень представників волгоградського козацтва.

  • У 2018 році журналістка Ірина Ромалійская опублікувала у виданні Цензор.нет третю частину розшифровок «плівок Глазьєва» – записів телефонних розмов Сергія Глазьєва, радника президента РФ Володимира Путіна, які до початку окупації Криму та організації захоплення влади в різних регіонах України. ГПУ опублікувала 18-хвилинний ролик з фрагментами розмов Глазьєва з Костянтином Затуліним, директором Інституту країн СНД, Сергієм Аксеновим, «главою Криму» і сепаратистів з Одеси, Харкова, Запоріжжя. Записи були зроблені українською контррозвідкою і є доказами в судовому процесі у справі екс-президента Украни Віктора Януковича про держзраді, і заслуховуються в повному обсязі в засіданнях в Оболонському райсуді Києва.
  • Адвокати Віктора Януковича в Оболонському суді заявляють – дані «плівки» не можуть стати доказом у суді, тому що розмови писалися незаконно. Мовляв, прокуратура не показала рішення суду, яке б дозволяло записувати спецслужбам чужі розмови. Однак прокурор Максим Крим стверджує, що процес організовувала українська контррозвідка, санкція суду є, проте це рішення – засекречено.
  • Частина цих переговорів українська Генпрокуратура вже оприлюднила влітку 2016 року: 18 хвилин з показаних нині 2,5 годин. Тоді на них відреагували Глазьєв і Затулін. Радник президента Росії Сергій Глазьєв в коментарі «РБК» заявив: «Я марення нацистських злочинців коментувати не буду». А директор «Інституту країн СНД» Костянтин Затулін сказав. «Це мій голос, але все питання полягає в тому, що сама по собі викладка – це компіляція і підтасовування».