Кіпр продавав громадянство корупціонерам, в тому числі українським бізнесменам і екс-чиновникам – Al Jazeera

Новини
Фото: kommersant.uk

Розслідувачі Al Jazeera отримали доступ до 1500 конфіденційних документів, в яких міститься інформація про продаж Кіпром своїх паспортів ряду сумнівних осіб, які представляють серйозну загрозу безпеці ЄС. У переліку також є прізвища відомих українських бізнесменів і екс-чиновників.

Про це повідомляє Українська правда з посиланням на прес-реліз Al Jazeera, а також на сайт з опублікованими злитими документами.

Розслідувачі отримали доступ до паспортних даних багатьох осіб, які купили кіпрський «золотий паспорт». Виявилося, що серед них є велика кількість людей, які підозрюються в скоєнні кримінальних злочинів, в корупції, перебувають в міжнародних санкційних списках тощо.

Як наголошується, в період з 2017 по 2019 рік Кіпр, зокрема, продав паспорти 35 людям, яким або пред’явлені кримінальні обвинувачення, або вони засуджені, або перебувають під міжнародними санкціями. Однак паспорти Кіпру дали їх власникам право жити і подорожувати по всьому ЄС. Ще 40 заявників, які купили кіпрське громадянство, займали державні пости в різних країнах або були впливовими політиками, але ймовірно могли бути причетні до відмивання грошей і хабарництва.

У переліку покупців «золотих паспортів» вказані, зокрема, і українці:

  • Олігарх Олег Бахматюк, який є фігурантом справи по виведенню грошей з ВіЕйБі Банку. НБУ в 2014 році видав фінустанові бізнесмена стабілізаційний кредит на суму 1,2 млрд грн, після чого банк лопнув.
  • Колишній міністр екології Микола Злочевський, якому український суд обрав запобіжний захід у вигляді арешту, але заочно, оскільки він перебуває в розшуку.
  • Людмила Лебедєва, дружина Павла Лебедєва, колишнього міністра оборони під час президентства Віктора Януковича. У жовтні 2014 року в Україні порушили справу проти восьми колишніх міністрів оборони, серед них був і Лебедєв. Військова прокуратура підозрює його в руйнуванні структури армії і підриві обороноздатності країни.
  • Український бізнесмен Вадим Шульман з оточення олігарха Ігоря Коломойського.
  • Екс-начальник Слідчого управління податкової міліції ДПА України часів президентства Віктора Януковича Анатолій Яковинець.

За даними Al Jazeera, кіпрські документи також містять імена тисячі заможних росіян, багато з яких мають тісні зв’язки в Кремлі, а також 500 громадян Китаю, готових заплатити мільйони доларів за паспорт ЄС, який надає юридичні, банківські та туристичні привілеї.

Крім того, в переліку є член сім’ї міжнародного терориста Усами бен Ладена.

Згідно з документами, в деяких випадках Кіпр продавав паспорти людям всього за кілька днів до їх арешту або засудження. І через це, ймовірно, Європейський Союз буде закликати острівну державу повністю відмовитися від схеми «золотих паспортів».