Повідомлено про підозру ФСБшнику, який під час окупації Криму підбурював до держзради українських прикордонників

Слідчі Головного слідчого управління СБУ за погодження з прокурорами Департаменту щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генпрокурора повідомили про підозру посадовцю ФСБ, який під час окупації Криму Росією у 2014 році, вчиняв дії на порушення суверенітету і територіальної цілісності України та підбурював українських прикордонників до державної зради та переходу на службу до РФ.

Про це повідомляє Офіс Генерального прокурора.

«У ході досудового розслідування встановлено, що у лютому-березні 2014 року посадовець спецслужби країни-агресора, перебуваючи на території України, а саме в м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, діючи за попередньою змовою з іншими представниками ФСБ та Збройних Сил РФ, вчиняв дії, направлені на порушення суверенітету і територіальної цілісності України. Таким чином, був реалізований заздалегідь розроблений злочинний план окупації та подальшої анексії території півострова Крим», – йдеться у повідомленні.

Крім того, зазначили у відомстві, співробітник ФСБ РФ шляхом умовлянь, підкупу та погроз закликав військовослужбовців Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України, Сімферопольського прикордонного загону, дислокованого на території АР Крим, вчиняти дії на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності, недоторканості та обороноздатності України. Мова йде про не перешкоджання спротиву підривним діям військових підрозділів РФ та перехід на бік російської прикордонної служби.

Посадовцю ФСБ інкримінують пособництво у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, тобто в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України, на порушення порядку, встановленого Конституцією України, представниками влади, за попередньою змовою групою осіб, які призвели до тяжких наслідків; підбурюванні до вчинення державної зради та веденні агресивної війни проти України (ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110, ч. 4 ст. 27, ч. 1 ст. 111, ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437 КК України).

Наразі вирішується питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження щодо підозрюваного.

Як повідомлялось, у травні 2020 року Офіс Генпрокурора почав кримінальне провадження за фактом участі віце-адмірала, начальника штабу – першого заступника командувача Чорноморського флоту РФ в підбурюванні українських військовослужбовців до державної зради. У 2014 році заступником командувача Чорноморським флотом Росії був Олександр Носатов. Зараз – командувач Балтійським флотом Росії. Має нагороду за окупацію Криму.

Нагадаємо:

  • У квітні 2016 року Головній військовою прокуратурою командувачу ЧФ РФ було оголошено підозру за результатами попереднього розслідування в кримінальному провадженні за фактом розв’язання і ведення представниками влади та Збройних Сил Росії агресивної війни проти України, що призвело до загибелі людей та інших тяжких наслідків у вигляді військової окупації і анексії території України.
  • 30 червня 2016 року Головна військова прокуратура направила до суду обвинувальний акт щодо командувача Чорноморським флотом Російської Федерації адмірала Олександра Вітко, який командував російськими військами в ході незаконну окупацію і анексію Криму.
  • В липні 2017 року Головна військова прокуратура передала в суд для заочного засудження обвинувальний акт стосовно заступника командира 810-ї окремої бригади морської піхоти Чорноморського флоту РФ полковника Володимира Карпушенка, який брав безпосередню участь в окупації Криму Росією.
  • В Україні ще немає жодного обвинувального вироку суду щодо військових РФ, які організовували і здійснювали спецоперацію зі збройного захоплення півострова. У більшості випадків справа не дійшла навіть до підготовчого судового засідання і переходу до розгляду справ по суті. Про те, що гальмує цей процес на прикладі справ трьох високопоставлених російських військових, читайте у матеріалі Центру журналістських розслідувань «Агресори. Заочне провадження».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine