Кримські підсанкційні банки здійснюють банківську діяльність за межами півострова через систему кореспондентських рахунків у російських банках, які не працюють в окупованому Криму, і це створює «дірку» в санкціях.
Про це повідомив Центру журналістських розслідувань Юрій Смєлянський, економічний експерт.
Російські банки, які потрапили під санкції США та ЄС через роботу в окупованому Криму, працюють завдяки мережі кореспондентських рахунків, відкритих у банках РФ, які не присутні у Криму, наприклад, в банку ВТБ або «Сбербанке», каже Юрій Смєлянський.
За його словами, російські банки на свою чергу мають кореспондентські рахунки в західних банках, які також, проводячи операції на території РФ і працюючи з російськими компаніями, відкривають кореспондентські рахунки в російських банках. Таким чином, зазначає експерт, ізоляція кримських банків і дієвість санкцій, введених ЄС і США щодо фінансового сектору Криму, знижується.
«Тому Україна і західні партнери повинні зайняти жорстку позицію щодо кореспондуючих рахунків кримських банків. Якщо російський банк має кореспондентський рахунок у банку з Криму, то такий банк виводиться зі світової системи взаємодії по кореспондентських рахунках. Хочеш мати у себе рахунок кримського банку, або російська влада змушує тебе – немає проблем. Але тоді США і європейські банки не нададуть тобі свої майданчики для відкриття таких рахунків і самі не будуть у тебе це робити», – вважає Юрій Смелянський.
Докладніше про це читайте в статті «Схеми обходу кримських санкцій» спецпроекту «Як працюють «кримські санкції» Центру журналістських розслідувань в партнерстві з Центром прав людини ZMINA.