ЄСПЛ ухвалив рішення на користь Грузії у справі проти Росії

Новини

Європейський суд з прав людини визнав численні випадки порушення Росією Європейської конвенції з прав людини на території Грузії унаслідок збройної агресії у серпні 2008 року. 

Про це йдеться у рішенні суду від 21 січня у міждержавній справі «Грузія проти Росії» (ІІ), повідомляє Укрінформ.

ЄСПЛ визнав прийнятними скарги Грузії щодо порушення РФ низки статей Європейської конвенції під час подій серпня-жовтня 2008 року.

Суд, зокрема, визнав відповідальність Росії за порушення прав людини на території окупованих грузинських регіонів Абхазії та Південної Осетії після укладання угоди про припинення бойових дій 12 серпня 2008 року; відповідальність за протиправне затримання і застосування тортур щодо грузинських військових і цивільних громадян; а також недостатність і неефективність розслідувань з боку РФ випадків порушення прав людини.

У Міністерстві закордонних справ Грузії назвали це рішення за міждержавним позовом проти Росії «міжнародною правовою перемогою», за якою суд визнав відповідальність РФ за порушення прав людини у період окупації Абхазії та Південної Осетії після війни у серпні 2008 року.

Своєю чергою Міністерство юстиції РФ висловило незгоду з висновками ЄСПЛ про те, що російська сторона має нести відповідальність за інциденти, які мали місце на територіях Абхазії та Південної Осетії після 12 серпня 2008 року.

Грузія 11 серпня 2008 року подала позов до Європейського суду проти Росії, який стосується активної фази збройного конфлікту між державами у період 8-12 серпня 2008 року.

Росія розпочала збройну агресію у ніч із 7 на 8 серпня, застосовуючи артилерію, та вторглася на суверенну територію Грузії через кордони із грузинськими регіонами Абхазією та Південною Осетією.

  • Дії Росії в Азовському та Чорному морях свідчать, що загроза з моря для України є не менш серйозною, ніж на суходолі. Звісно, допомога НАТО із забезпечення судноплавства в регіоні є вкрай необхідною, але значно більш важливими є власні зусилля України із захисту своїх інтересів у чорноморському басейні. Але нові українські корвети залишаються купою креслень, а співпраця із закордонними партнерами у цьому напрямку призупинена, бо вони не розуміють ставлення України до власної безпеки. Про це – в інтерв’ю Олександра ПОЛІЩУКА,  експерта з питань оборонного будівництва та безпеки фонду “Майдан закордонних справ” програмі «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).