Україна трохи піднялася в рейтингу «Індекс сприйняття корупції», але відстає від сусідів, крім РФ – Transparency International

Новини
Ілюстрація: vvox.it

За 2020 рік Україна продемонструвала лише незначне покращення в світовому «Індексі сприйняття корупції» (Corruption Perceptions Index – CPI), який щороку складає неприбуткова антикорупційна організація Transparency International, та знову опинилася позаду всіх сусідів, окрім Росії.

Про це свідчать дані CPI, оприлюдненого Transparency International 28 січня, повідомляє Deutsche Welle.

Україна за рік покращила свій показник з 30 до 33 балів. Індекс є оцінкою від 0 (дуже високий рівень корупції) до 100 (вкрай низький рівень корупції). Таким чином, Україна посіла 117 місце в рейтингу, в якому представлені 180 країн. Торік країна була на дев’ять сходинок нижче та посідала 126 місце в рейтингу.

Як зазначають в «Transparency International Україна», індекс України у 2020 році покращився завдяки запуску Вищого антикорупційного суду та перезапуску Національного агентства з питань запобігання корупції.

Водночас за останній рік в країні «вималювалися ризики, які можуть суттєво відкинути нас назад у сфері подолання корупції», зазначають в організації. На початку 2020 року там надали українській владі п’ять рекомендацій, які б могли покращити показники України в CPI. «Частково виконано було лише дві з них», – зазначають в «Transparency International Україна». Зокрема, в країні було підвищено ефективність систем запобігання політичній корупції та запроваджено відкритий та підзвітний процес приватизації державного майна.

Натомість інші рекомендації залишись невиконаними. Зокрема, експерти рекомендували Україні сформувати незалежну та професійну судову владу, забезпечити незалежність та спроможність органів антикорупційної сфери, а також позбавити СБУ повноважень у сфері протидії економічним корупційним злочинам. Частково ці рекомендації в «Transparency International Україна» повторюють і цьогоріч. До них додалася одна – запровадити прозоре та підзвітне управління публічними активами та гарантувати подальший розвиток сфери закупівель.

Попри певний прогрес Україна досі має гірші показники сприйняття корупції, ніж майже всі її країни-сусідки. Єдиний виняток Росія, яка має 30 балів та посідає 129 місце в рейтингу. Натомість Молдова має 34 бали, Білорусь – 47, Угорщина, Румунія та Словаччина – від 44 до 49 балів, а Польща – 59 балів.

В CPI 2020 Україна ділить 117 місце з іншими країнами, які теж набрали 33 бали: Єгипет, африканська Есватіні (Свазіленд), Непал, Сьєрра-Леоне та Замбія.

  • Упродовж 2019 року Україна опустилася на шість сходинок у «Індексі сприйняття корупції», втративши два бали. Згідно з рейтингом, 2019 року Україна отримала 30 балів і посіла 126-те місце серед 180 країн та територій. Цей результат – певний регрес, порівняно з 2018 роком. Тоді Україна посідала з 32 балами 120-те місце серед 180 країн і територій.