Неповний 2020 рік Енергоатом завершив із чистим збитком 5,3 млрд, хоча раніше був прибутковим

Новини
Фото: Facebook Енергоатом

За три квартали 2020 року державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» відзвітувала про чисті збитки на суму 5,3 млрд грн, тоді як у попередні два роки компанія завершувала з прибутком.

Про це свідчить звіт про виконання показників фінансового плану держпідприємства за 9 місяців 2020 року, який проаналізувала експертна організація StateWatch.

При цьому за результатами 2019 року Енергоатом відзвітував про 3,8 млрд грн прибутку. У той час як 2018 рік завершений також із прибутком у розмірі 4,6 млрд грн.

«На сьогодні для компанії склалась досить критична ситуація у зв’язку із значним нарощенням дебіторської заборгованості основних покупців, зокрема ДП «Гарантований покупець» (реалізація електричної енергії на виконання спеціальних обов’язків), ПрАТ НЕК «Укренерго» (реалізація електричної енергії з метою врегулювання небалансів та на балансуючому ринку), при відсутності ефективних механізмів вирішення питання погашення заборгованості», – йдеться у поясненні Енергоатому до власного фінзвіту.

Варто відзначити про тенденцію до скорочення персоналу. За підсумками III кварталу 2020 року середня кількість працевлаштованих осіб на Енергоатомі склала 33 589 осіб, що на 581 особу менше за аналогічний період 2019 року.

З березня 2020 року обов’язки президента Енергоатому виконує Петро Котін, колишній генеральний директор Запорізької атомної електростанції. До цього обов’язки президента компанії виконував колишній голова Рівненської АЕС Павло Павлишин. У жовтні 2020 року Кабмін почав службову перевірку керівника Енергоатому Котіна через корупційне порушення. Про результати такої перевірки уряд не повідомляв.

10 лютого НАБУ почало обшуки на Енергоатомі через продаж електроенергії за неринковими цінами в грудні 2020 року, про що повідомили в САП. Раніше ЗМІ неодноразово писали про аукціони держкомпанії, які приносили збитки державній компанії на користь компаніям Ріната Ахметова та Ігоря Коломойського.

На додатковий запит StateWatch до Міністерства енергетики, яке контролює Енергоатом, про загальний фінансовий результат держкомпанії за повний минулий рік, там відповіли, що така інформація буде доступна лише в кінці лютого.

«Наказом Міністерства енергетики від 04.12.2020 №797 про подання річної фінансової звітності за 2020 рік, для ДП «НАЕК «Енергоатом» установлений термін подання звітності 28.02.2021», – уточнили в міністерстві.

На питання, які заходи вжили в міністерстві, щоб ліквідувати збитковість Енергоатому, не відповіли.

Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» створена у жовтні 1996 року. Компанія є оператором чотирьох діючих атомних електростанцій України, забезпечує близько 55% потреби України в електроенергії, в осінньо-зимові періоди цей показник сягає 70%. Україна посідає восьме місце в світі за показником встановленої потужності АЕС.

Нагадаємо:

  • 30 квітня 2020 року НАЕК «Енергоатом» проінформувала про те, що виробництво найдешевшої на ринку атомної електроенергії зменшиться. Міністерство енергетики встановило новий прогнозний баланс на 2020 рік, згідно з яким виробництво атомної енергії зменшиться на 8,6%. Три енергоблоки на Запорізькій і Рівненській АЕС виведуть в резерв, а потужність семи блоків на Південно-Українській, Запорізькій, Хмельницькій і Рівненській атомних електростанціях зменшать. При цьому програє населення і промисловість, держава понесе мільйонні збитки, в прибутку буде тільки один бізнес – Ріната Ахметова. Подробиці в матеріалі ЦЖР – «Зменшення потужностей АЕС – збільшення доходів Ахметова».