Жителі ОРДЛО масово втрачають доступ до отримання українських пенсій

Жителі ОРДЛО масово втрачають доступ до отримання українських пенсій. Це пов'язано з обмеженнями на пересування. Для цих людей пенсії мають життєво важливе значення, а також виплата їм українських пенсій важлива для цілей встановлення миру і соціальної єдності.

Про це заявила координатор ООН з гуманітарних питань в Україні Оснат Лубрані.

«До 2019 року біля 600 тисяч пенсіонерів з непідконтрольної території втратили доступ до їхніх пенсій через обмеження на пересування і складні адміністративні вимоги. У 2020 році 270 тисяч жителів непідконтрольних районів не змогли зняти свої пенсії на підконтрольній Україні території через обмеження на перетин лінії зіткнення в зв’язку з COVID-19», – навела дані ООН Оснат Лубрані.

Вона зазначила, що є численна група пенсіонерів, які проживають на території, не контролюється урядом, і стикаються з особливими проблемами в доступі до отримання їх пенсій. Для цього їм необхідно їхати на підконтрольну Україні територію.

Переселенці, які отримують пенсії та зареєструвалися за адресою постійного місця проживання на підконтрольній уряду території і хочуть відмовитися від довідки внутрішньо переміщеної особи, поки не мають такої можливості без ризику втратити пенсію. У постанові КМУ №637 є норми, які регулюють виплату пенсій і соціальних допомог внутрішньо переміщеним особам, які відмовилися від довідки ВПО.

Правозахисники пояснили, що має робити переселенець, щоб отримати довідку внутрішньо переміщеної особи (ВПО) у разі, якщо в його паспорті громадянина України немає відмітки про реєстрацію місця проживання («прописки») в населеному пункті на непідконтрольній території, з якого відбулося переміщення.

Як повідомлялось, юрист пояснив, що довідка ВПО потрібна переселенцям, щоб вони могли в повній мірі скористатися своїми можливостями на отримання соцвиплат, безоплатної правової допомоги, переоформлення та отримання пенсії. Він також розповів, як її оформити.

Нагадаємо:

  • Кабмін України ввів електронну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеного особи (ВПО). Переселенці, які отримали в установленому порядку довідку ВПО, матимуть відображення в електронному вигляді всієї інформації, яка є в цій довідці. Для цього потрібно лише встановити мобільний додаток «Дія» та пройти електронну аутентифікацію.
  • З 5 жовтня в мобільному додатку «Дія» повноцінно запрацювала електронна довідка ВПО, якою можна користуватись нарівні з паперовою або замість неї.
  • Правозахисники розповіли про правила отримання переселенцями щомісячної адресної допомоги.
  • До кінця 2021 року в Україні буде запущено низку нових електронних сервісів для жителів тимчасово окупованих територій і переселенців. Зокрема, можна буде оформити електронну довідку внутрішньо переміщеного особи (ВПО), оформити отримання адресної допомоги і пройти віддалену ідентифікацію.
 
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine