Меджліс закликав не проводити розважальні заходи 18 травня – в День пам’яті жертв геноциду кримських татар

Меджліс кримськотатарського народу закликав керівників обласних адміністрацій, сільських, селищних та міських голів, депутатів сільських, селищних, міських та обласних рад сприяти відзначенню 18 травня Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу та не проводити в цей день розважальні заходи на вулицях і площах населених пунктів України.

Про це йдеться в заяві голови Меджлісу Рефата Чубарова, яку він опублікував на своїй сторінці у Facebook.

Він нагадав, що 18 травня 1944 року комуністичним режимом СРСР кримськотатарський народ був підданий тотальній депортації зі своєї історичної батьківщини – Криму у віддалені районі Узбекистану, Казахстану та Російської Федерації.

Постановою від 12.11.2015 року №792-VIII Верховна Рада України визнала депортацію кримських татар з Криму у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу. Роковини депортації кримськотатарського народу в Україні щорічно відзначаються на державному рівні як День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Чубаров зазначив, що в 2021 році проведення більшості масових меморіальних заходів, присвячених пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, є неможливою з причин особливих обставин, викликаних державними обмежувальними заходами по запобіганню розширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.

«У ситуації, яка складається, дуже важливого значення набуватиме відповідне оформлення вулиць і площ міст населених пунктів, зокрема міст та обласних центрів України, яке буде підкреслюватиме шанобливе ставлення суспільства до пам’яті про жертви геноциду кримськотатарського народу», – вказав голова Меджлісу.

У зв’язку з цим, зазначив він, Меджліс закликає керівників обласних адміністрацій, сільських, селищних та міських голів, депутатів сільських, селищних, міських та обласних рад сприяти відзначенню 18 травня 2021 року Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу:

– оформленням 18 травня 2021 року чорними жалобними стрічками державних прапорів України, які встановлені над адміністративними будівлями (спорудами) або на флагштоках біля місцевих рад та підпорядкованих їм установ, інших комунальних та державних установ;
– розміщенням на носіях зовнішньої реклами спеціального графічного зображення, що відображає суть трагедії кримськотатарської народу 18 травня 1944 року (зображення розроблене ДП «Кримській дім»);
– уникненням в день 18 травня 2021 року офіційних розважальних масових заходів на вулицях та площах обласних центрів та міст України.

Нагадаємо:

  • Щорічно 18 травня в Україні традиційно проходять меморіальні заходи, присвячені пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. В цей день згадують трагічні події 1944 року, коли корінний народ Криму – кримських татар – вислали за межі півострова в Середню Азію і віддалені райони Росії. Всього було депортовано понад 180 тисяч осіб. В дорозі і в перші роки в місцях депортації від голоду і хвороб загинули 46% кримських татар.
  • У Криму щорічно з нагоди річниці Дня депортації проходили масові заходи, в тому числі траурний мітинг в центрі кримської столиці. Але після анексії півострова Росією в березні 2014 року, проведення подібних акцій в центрі Сімферополя заборонили.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine