Верховна Рада обмежила обіг пластикових пакетів в Україні

Новини
Фото: ukrinform

Верховна Рада 1 червня ухвалила закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України».

За відповідне рішення у залі парламенту проголосували 297 народних депутатів, повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на трансляцію телеканалу «Рада».

«Цей закон спрямований на зменшення обсягу використання в Україні пластикових пакетів, обмеження їх розповсюдження з метою поліпшення стану навколишнього природного середовища та благоустрою територій», – йдеться в пояснювальній записці.

Законом №2051-1 забороняється розповсюдження в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг надтонких пластикових пакетів, тонких пластикових пакетів, оксорозкладних пластикових пакетів.

Водночас встановлена заборона не поширюється на біорозкладні пластикові пакети.

Також заборона не поширюється на надтонкі пластикові пакети шириною до 225 міліметрів (без бокових складок), глибиною до 345 міліметрів (з урахуванням бокових складок), довжиною до 450 міліметрів (з урахуванням ручок), що призначені для пакування або транспортування свіжої риби, м’яса та продуктів із них, сипучих продуктів, льоду та розповсюджуються в об’єктах роздрібної торгівлі як первинна упаковка.

Пакети, які заборонені цим законом, мають бути вилучені з обігу.

Закон передбачає, що пластикові пакети можна буде розповсюджувати лише на платній основі. Водночас роздрібні ціни на пластикові пакети не можуть бути нижчими за мінімальні, що встановлюються урядом. Ці норми не поширюються на:

– біорозкладні пластикові пакети;
– надтонкі пластикові пакети шириною до 225 міліметрів (без бокових складок), глибиною до 345 міліметрів (з урахуванням бокових складок), довжиною до 450 міліметрів (з урахуванням ручок), що призначені для пакування та/або транспортування свіжої риби, м’яса та продуктів із них, сипучих продуктів, льоду та розповсюджуються в об’єктах роздрібної торгівлі як первинна упаковка.

Крім того, здатність пластикових пакетів до біорозкладання визначатиметься відповідно до гармонізованих європейських стандартів. У законі зазначено, що на пластикові пакети, які відповідають вимогам, необхідно наносити відповідне маркування. Воно має бути на кожному пакеті. Порядок маркування пластикових пакетів затверджується урядом. Водночас, закон забороняє наносити на пластиковий пакет слова «біо», «біопакет», «біорозкладний», якщо такий пакет не відповідає вимогам.

Також закон передбачає штрафи за використання пластикових пакетів.

Так, за порушення норм цього закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, застосовує до суб’єктів господарювання адміністративно-господарські штрафи. Зокрема, за розповсюдження в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг надтонких пластикових пакетів, тонких пластикових пакетів, оксорозкладних пластикових пакетів штраф у розмірі від 500 до 1000 (від 1700 до 3400 гривень) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне вчинення такого самого порушення протягом трьох років – у розмірі від 1000 до 2000; за безоплатне розповсюдження пластикових пакетів – у розмірі від 100 до 200, а за повторне вчинення такого самого порушення протягом трьох років – у розмірі від 200 до 500.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання ним чинності, крім окремих його положень.

  • 12 листопада 2020 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №2051-1 «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Тоді за документ проголосували 365 народних депутатів.