Суд у Києві визнав дискримінаційними обмеження переліку українських вишів для вступу абітурієнтів з Криму і ОРДЛО

Новини
Фото: investigator.org.ua

Шостий апеляційний адміністративний Суд визнав дискримінаційними обмеження переліку українських вищих навчальних закладів для вступу абітурієнтів з АР Крим та непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей. І відтак визнав ці обмеження протиправними і нечинними.

Про це повідомляє Правозахисний центр Дія.

Колегія суддів під головуванням Оксани Епель, бокові судді – Карпушова О.В., Степанюк А.Г., дійшла висновку, що визначення для громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України, обмеженого переліку вишів, до яких вони можуть вступити, та встановлення різних порядків вступу до таких вишів, у зв`язку з місцем проживання таких громадян, суперечить конституційним засадам рівності та доступності права на освіту і є дискримінацією в розумінні Закону «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні».

Також апеляція не погодилась з позицією ОАСК, що громадська організація не має права на подання позову, оскільки сама не є суб’єктом правовідносин і таке обмеження не може порушувати його права, свободи чи інтереси.

Ще минулої вступної кампанії – 27 травня 2020 року Правозахисний центр Дія звернувся до Окружного адміністративного суду Києва з позовом до Міністерства освіти та науки про оскарження Наказів МОН від 21.06.2016 № 697 «Про затвердження Порядку прийому для здобуття вищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, місцем проживання яких є тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях» та від 24.05.2016 № 560 «Про затвердження Порядку прийому для здобуття вищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України».

Правозахисний центр Дія оскаржив рішення в апеляції та 17 травня 2021 року Шостий апеляційний адміністративний суд задовольнив апеляційну скаргу.

«Я вважаю, що рішення суду апеляційної інстанції є обгрунтованим та прогресивним. Суд встановив факт дискримінації через обмеження кількості вишів для вступу. Крім того суд зафіксував можливість оскарження нормативно-правового акту громадською організацією згідно з визначеною нею метою діяльності та за наявності відповідних звернень від громадян. На сьогодні в нас є норма Закону України «Про вищу освіту», яка передбачає вступ абітурієнтів з АР Крим, непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей згідно квоти в будь-який виш, а також Порядки, які передбачають спеціальний порядок вступу. Рішення є досить актуальним в умовах карантину та перед вступною кампанією 2021», – зазначила адвокат у справі Юлія Науменко.

Нагадаємо:

  • 21 квітня 2021 року Кабмін України затвердив бюджетну програму, яка передбачає виділення 130 млн грн на реінтеграцію молоді з окупованих Донбасу та Криму. Зокрема кошти будуть спрямовані на підготовку і проведення безоплатного навчання на курсах з підготовки до вступу до державних закладів вищої освіти для молоді з тимчасово окупованих територій України.
  • Міністерство освіти і науки України затвердило порядок прийому абітурієнтів, які мешкають на тимчасово окупованих територіях АР Крим та Севастополя, окремих районів Донецької та Луганської областей, а також у населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, для організації вступу до закладів вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти через освітні центри «Донбас-Україна» та «Крим-Україна».