Рада підтримала закон про перезапуск ВККС із пропозиціями Зеленського

Новини
Фото: racurs.ua

Верховна Рада ухвалила в цілому закон про перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів України за вирішальної ролі міжнародних експертів у формуванні ВКСС із пропозиціями президента Володимира Зеленського, який раніше ветував цей законопроект.

За проект закону №3711-д «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України», 12 липня проголосували 305 народних депутатів, повідомляє Укрінформ.

«Президентом України були внесені відповідні пропозиції, головна з яких – це уточнення порядку прийняття рішення конкурсною комісією за участі міжнародних експертів у випадку, якщо комісія приймає це рішення більшістю голосів, тобто 4 з 6. Президентом України виключений відповідний абзац 20 із тексту закону, який вносив відповідну невизначеність. Тому позиція Президента є принциповою щодо дотримання рекомендацій саме Венеційської комісії щодо порядку прийняття рішення конкурсною комісією, яка буде допомагати обирати майбутній склад ВККС, і визначає, що в остаточному тексті закону рішення приймається чотирма голосами з шести у випадку, якщо за це рішення проголосували щонайменше два представники від міжнародних організацій», – сказав голова Комітету ВРУ з питань правової політики Андрій Костін, представляючи пропозиції Зеленського.

За словами Костіна, інші пропозиції президента стосуються того, що в разі обрання складу ВККС не в повному обсязі, а законом передбачено мінімум 11 її членів, то в цьому складі має бути шість суддів згідно з рекомендаціями Венеційської комісії, які стосуються участі судової влади в органах суддівського врядування.

«Інші пропозиції технічні. Стосовно того, що відповідні процедурні рішення, які за законом має приймати голова Вищої ради правосуддя, може також приймати особа, яка виконує його обов’язки. Наразі ми не маємо голови ВРП, тільки особа, яка виконує обов’язки. Задля того, щоб не гальмувати процес, президент запропонував відповідні технічні зміни», – зазначив Костін.

8 липня президент Володимир Зеленський повернув до Верховної Ради зі своїми пропозиціями закон «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України». У своїх пропозиціях глава держави вказав, що закон містить положення, які не узгоджуються між собою.

Як повідомлялось, 29 червня 2021 року Верховна Рада прийняла закон №3711-д про відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, в якому враховані правки, рекомендовані Венеціанською комісією, що передбачають вирішальну роль міжнародних експертів у формуванні ВККС.

Документ передбачає, що перший склад конкурсної комісії з відбору членів ВККС розпочинає роботу за умови призначення щонайменше чотирьох членів конкурсної комісії, з яких двоє запропоновані міжнародними та іноземними організаціями.

Рішення першого складу конкурсної комісії є ухваленим, якщо за нього проголосували не менше чотирьох членів конкурсної комісії, з яких двоє запропоновані міжнародними та іноземними організаціями. У разі однакової кількості голосів «за» і «проти» голоси трьох членів конкурсної комісії, з яких двоє запропоновані міжнародними та іноземними організаціями, є вирішальними.

Нагадаємо:

  • 3 березня 2021 року Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №3711-д «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України», яким врегульовується процедура добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
  • Роботу попередньої ВККС було припинено після ухвалення восени 2019 року Закону «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування».