Азербайджан, Угорщина, Ізраїль та інші країни використовували програми Pegasus для стеження за журналістами

Новини

Шпигунське програмне забезпечення Pegasus ізраїльської компанії NSO Group використовувалося для злому телефонів, що належать журналістам і активістам по всьому світу, говориться в розслідуванні Pegasus Project. Така стеження, зокрема, велася урядом Угорщини під керівництвом прем’єр-міністра Віктора Орбана. Серед інших країн, влада яких використовували Pegasus проти преси, згадані Азербайджан, Казахстан, Індія, Ізраїль, Бахрейн, Мексика, Марокко, Руанда, Саудівська Аравія і ОАЕ.

У розслідуванні Pegasus Project взяли участь 17 видань, в тому числі американська The Washington Post, британська The Guardian, німецька Süddeutsche Zeitung і ізраїльська газета Haaretz. Проект координувала французька некомерційна організація Forbidden Stories при технічному сприянні Amnesty International, пише The Insider із посиланням на The Guardian.

Розслідування ґрунтується на списку з 50 тисяч телефонних номерів, які могли піддатися злому. Найбільш старі записи в списку, за даними ЗМІ, датувалися 2016 роком. Журналісти ідентифікували власників тисячі номерів, які живуть в більш ніж 50 країнах. Аналіз Amnesty International показав, що як мінімум 23 телефону, що належать журналістам, були успішно заражені Pegasus, а на ще 14 збереглися ознаки спроби злому.

Іноді телефон заражався програмою Pegasus десятки разів. Так, iPhone журналіста з Марокко Хішама Мансурі всього за три місяці (з лютого по квітень 2021 роки) був зламаний більше 20 разів. У 2016 році Мансурі покинув Марокко. На даний момент він проживає у Франції, але як і раніше залишається об’єктом стеження з боку марокканської влади, вважають розслідувачі.

В Угорщині злому піддалися телефони двох журналістів видання Direkt36, що спеціалізується на розслідуваннях. Серед потенційних цілей були згадані телефони інших журналістів, а також юристів і неназваного опозиційного політика. В Азербайджані в числі можливих об’єктів стеження названі 48 журналістів, багато з яких критикували корупцію і репресії в країні. Об’єктами стеження ставали як журналісти як місцевих видань, так і співробітники міжнародних і великих національних видань – CNN, Associated Press, Voice of America, New York Times, Wall Street Journal, Bloomberg, Financial Times, французької газети Le Monde і катарського каналу Al Jazeera.

За допомогою Pegasus велося стеження за азербайджанської журналісткою Хадіджа Ісмаїлової. Вона була засуджена до семи років в’язниці за звинуваченням у шахрайстві з податками, а після звільнення поїхала в Туреччину. Однак і за кордоном її спілкування по телефону контролювалося спецслужбами. За словами Ісмаїлової, вона відчуває провину за те, що її джерела інформації і члени сім’ї піддаються переслідуванню на батьківщині.

Офіс Віктора Орбана повідомив, що спецслужби Угорщини працюють під постійним контролем з боку урядових та неурядових інституцій. Угорська влада також запідозрили авторів розслідування в зв’язках зі спецслужбами інших країн. «Чи ставили ви ті ж питання урядам США, Великобританії, Німеччини та Франції? Якщо так, то скільки вони витратили часу, щоб відповісти, і як вони відповіли? Чи допомагали вам якісь спецслужби з формулюваннями питань? » – сформулювали зустрічні питання в офісі угорського прем’єра.

Влада інших країн також заперечували зловживання правом на стеження або ж не стали коментувати результати розслідування, пише «Коммерсант».

NSO Group ліцензує програму Pegasus, що дозволяє таємно і віддалено збирати дані з чужих телефонів. Метою створення цієї програми названа боротьба зі злочинністю. Троян Pegasus здатний миттєво встановлюватися на телефон жертви, досить один раз натиснути на надіслану зловмисниками посилання. Після цього користувач програми отримує повний доступ до всіх файлів і додатків на чужому смартфоні, включаючи камеру і мікрофон. Він може не тільки віддалено записувати аудіо і відео, але також отримувати дані з додатків для обміну повідомленнями, використовувати GPS для відстеження місця розташування, відновлювати паролі і ключі аутентифікації. Про існування цієї програми відомо з 2016 року.

У заяві NSO Group вказано, що клієнти фірми – це виключно офіційні державні організації, що використовують її продукти для боротьби з тероризмом, організованою злочинністю, наркоторгівлею, педофілами і викрадачами дітей. Компанія заявила, що працює з дотриманням етичних норм, і назвала розслідування Pegasus Project безпідставним.

Раніше висловлювалися підозри, що Pegasus міг застосовуватися в оточенні саудівського опозиційного журналіста Джамаля Хашокджі, убитого в 2018 році в будівлі генконсульства Саудівської Аравії в Стамбулі. NSO Group категорично заперечує це.

  • Президент США Джо Байден офіційно заявив, що програмне забезпечення виконавців хакерського нападу на паливну магістраль США знаходиться в Росії, хоча, за його словами, доказів причетності російського уряду до кібератаки поки немає.