Мінреінтеграції: місцеві адміністрації формують фонд тимчасового житла для переселенців завдяки субвенціям з держбюджету

За інформацією Мінреінтеграції, у 2021 році за субвенціями з державного бюджету, місцевими адміністраціями має бути придбано 294 об’єкти нерухомості для дев’яти сотень внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Серед тих, хто вже отримав квартири, є і мешканці модульного містечка у Павлограді. Квартири і домівки не передаються у власність переселенцями, а надаються у тривале користування. Умовою надання субвенції з держбюджету є мінімум 30% фінансування з місцевого бюджету.

Фото: investigator.org.ua

Про це йдеться у розслідувані Микити Панасенка «Тимчасово на сім років. Чому переселенці залишаються у модульних контейнерах» для телепроекту Центру журналістських розслідувань «Питання національної безпеки».

На малозабезпечених переселенців розрахована держпрограма «70 х 30»: квартири купують місцеві громади, 70% вартості житла оплачуються з держбюджету, 30% – з місцевого бюджету. Такі квартири стають власністю громади й видаються переселенцям соціально вразливих груп безоплатно у тимчасове користування на тривалий час. Виділення субвенцій здійснюється на підставі постанови Кабміну України №769 від 4 жовтня 2017 року.

Згідно інформації міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, отриману на запит Центру журналістських розслідувань, за кошти з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України розподілено:

  • у 2017 році у розмірі 16,3 млн грн., зокрема, на придбання 72 квартир для 238 ВПО у містах Маріуполь та Покровськ Донецької області;
  • у 2018 році у розмірі 34 млн грн., зокрема, на придбання 116 квартир для 360 ВПО у містах Донецької та Дніпропетровської областей;
  • у 2019 році у розмірі 34 млн грн., зокрема, на придбання 85 квартир для 204 ВПО у містах Донецької, Запорізької, Харківської, Житомирської та Львівської областей.
  • у 2020 році у розмірі 16,7 млн грн. на придбання 67 квартир для 165 ВПО у містах Донецької, Луганської, Запорізької, Харківської, Львівської, Хмельницької, Житомирської, Полтавської, Херсонської, Чернігівської, Сумської областей.

Як повідомляє Мінреінтеграції, у 2021 році вже відбулось чотири засідання Комісії з розгляду пропозицій, за результатами яких схвалено 87 пропозицій органів місцевого самоврядування на загальну суму субвенції 86,1 млн грн. (294 об’єкта нерухомості для 900 ВПО) та урядом прийнято три розпорядження щодо розподілу субвенції між місцевими бюджетами. Проект четвертого розпорядження на загальну суму субвенції 24 млн грн. планується спрямувати на погодження до Центрального органу виконавчої влади. Зокрема, субвенція скерована до Павлоградської міської територіальної громади Дніпропетровської області, в тому числі, для здійснення розселення модульного містечка.

«Ми працюємо з громадами, з мешканцями модульних містечок, ми пропонуємо їм більше активізуватися у напрямку донесення необхідності створення фондів житла, нехай це буде тимчасове житло, для ВПО … Це придбання на вторинному ринку або реконструкція для проживання ВПО. І якщо ВПО доносять це громаді – необхідність участі у конкурсі на отримання субвенції, необхідність створення фонду тимчасового житла – то громада намагається якимось чином задовольнити ці проблеми. Місто Павлоград прийняло участь на отримання субвенції та має придбати 10 квартир на вторинному ринку», – розповіла ЦЖР Мирослава Сущенко, керівниця регіональних офісів БФ «Право на захист» у Запоріжжі та Дніпрі.

Нагадаємо:

  • У семи транзитних модульних містечках, збудованих у 2015 році німецьким фондом GIZ за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини для тимчасового перебування вимушених переселенців з Донбасу, до сих пір проживають 1323 людини, з яких 377 – неповнолітні. Гарантійний термін на безпечну експлуатацію модулів сплив у 2018 році. У Харкові обстеження вже засвідчило непридатність містечка до експлуатації. Проблеми в інших міні-поселеннях внутрішньо переміщених осіб (ВПО) фіксували правозахисники.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine