У Міноборони роз’яснили, кому з жінок потрібно стати на військовий облік

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний роз'яснив, кому з жінок потрібно стати на військовий облік, а також порядок оформлення. Частину процедур можна пройти онлайн.

За словами Залужного, не йдеться про призов чи обов’язкову мобілізацію жінок до армії.

«Держава проводить антибюрократичну реформу, щоб людям не доводилося переносити папірці з місця на місце. Це стосується також і чоловіків — цифровізація має модернізувати військовий облік в цілому», — написав Залужний.

Головнокомандувач ЗСУ розповів, що протягом наступного року всі процедури будуть відкалібровані таким чином, щоб для жінок, чиї спеціальності є в переліку для військового обліку, та їхніх роботодавців процес постановки на облік був максимально комфортним.

Планується також ввести перехідну норму, що стосується зборів (навчань) військовозобов’язаних, а саме: на навчання жінки будуть їхати винятково за бажанням.

Він підкреслив, що зі взяттям на військовий облік жодних змін у житті українських жінок не буде.

«Збройні сили просто знатимуть, які спеціалістки є в країні та можуть у крайньому разі долучитись до оборони держави. Відповідний порядок обліку існував в Україні й раніше, починаючи з 1994 року, хоча майже не працював. Це також крок назустріч жінкам, які мають бажання проходити військову службу у Збройних силах України, для уникнення зайвих процедур при займанні посади за своєю спеціальністю», — пояснив Залужний.

ГУР Міноборони оприлюднило розширене роз’яснення щодо військового обліку жінок.

призыв женщин

Фото: ГУР Міноборони

Зазначається, що раніше це стосувалося обмеженого кола професій, як от лікарі, жінки-військовослужбовці запасу. Нові зміни до закону розширюють можливості щодо взяття на облік жінок інших спеціальностей та професій.

У відомстві роз’яснили основні питання українок щодо оновленого закону.

Чи призиватимуть на військову службу жінок?

Взяття на військовий облік — це не призов на службу. На життя українок ці законодавчі зміни зараз не вплинуть, а до кінця 2022 року може постати необхідність стати на облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання. Протягом 2022 року не варто очікувати якихось проблем. Надалі за ухилення від військового обліку, як і для чоловіків, після попередження з територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, передбачено штрафи, пояснили в Міноборони.

За яких обставин призиватимуть жінок на військову службу?

Жінки, що перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час жінки можуть бути призвані на військову службу та службу у військовому резерві тільки у добровільному порядку (за контрактом).

Хто серед жінок тепер військовозобов’язаний?

35 фахових напрямків, кожен із яких представляє десятки окремих спеціальностей господарської діяльності. З переліком можна ознайомитись на світлинах у коментарях до посту (він прикріплений нижче).

Як стати на військовий облік, де, у який строк?

Стати на військовий облік потрібно до кінця 2022 року у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (колишній комісаріат) за місцем реєстрації місця проживання.

Військовому обліку підлягають усі жінки у віці від 18 до 60 років, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, що затверджено МОУ, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком.

Військово-облікова спеціальність визначається не лише дипломом, але й записом у трудовій книжці — досвідом роботи та КВЕД фізичної особи-підприємця. Остаточно приналежність до військово-облікової спеціальності визначається у територіальному центрі комплектування.

Процес постановки на військовий облік подібний до того, який проходять чоловіки. Коли облік повноцінно запрацює, у мірі потреби жінкам будуть пропонувати брати участь у зборах чи тренуваннях. А при влаштуванні на нову роботу, серед документів треба буде надати й військово-обліковий.

Як визначити, чи підпадаєте ви під дію нового наказу?

Найперше, можна ознайомитися із переліком на світлинах в коментарях. Також, інформацію можна отримати у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (колишній комісаріат).

Як діють ці норми при зміні професії, вагітності, вихованні неповнолітніх дітей?

При зміні професії потрібно буде інформувати територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, що дозволить краще відстежувати наявні людські ресурси.

Вагітні жінки та/або з малолітніми дітьми теж беруться на військовий облік. Як і у чоловіків, у ТЦКтаСП для жінок враховуватиметься стан здоров’я та її сімейні обставини.

У Міноборони зазначили, що робота з реалізації наказу спланована до кінця 2022 року.

«Країна повинна знати свої резерви, ми повинні бути готовими, бо ситуація зобов’язує. До кінця 2022 року у Генеральному штабі Збройних сил України буде проведено аналіз змін кількості військовозобов’язаних-жінок, що перебувають на військовому обліку», — йдеться у роз’ясненні.

Міністерство оборони розширило перелік спеціальностей і професій, які передбачають, що жінки мають стати на військовий облік військовозобов’язаних.

Документ набув чинності 17 грудня. Жінки повинні будуть до кінця 2022 року стати на облік, якщо їхня професія входить до розширеного переліку і вони придатні до військової служби за станом здоров’я і віком (від 18 до 60 років).

У переліку такі популярні професії, як програмісти, лікарі, юристи, журналісти, музиканти, соціальні працівники, бухгалтери, співробітники ресторанів і готелів тощо.

30 березня 2021 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт про призов резервістів без мобілізації й збільшення штрафів за ухилення від служби. Він набув чинності 23 квітня.

Відповідно до однієї з норм закону, жінки з професією, «спорідненою з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною у переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я і віком», беруться на облік військовозобов’язаних.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine