Про це повідомляє «Радио Азаттык».
Учасники протестів в Алмати, які переросли у повстання, захопили будівлю адміністрації Алматинської області. Вони продовжують перебувати на вулицях м. Алмати, організовано пересуваються містом, використовуючи захоплені вантажівки. Попри відключення мобільного інтернету, оголошення надзвичайного стану і введення військ у місто, владі не вдалося придушити протести. За ніч у місті було спалено кілька поліцейських авто. Надходять повідомлення про перехід частини поліцейських на бік повсталих мешканців Алмати.

Учасники протестів на захопленій армійській вантажівці. Алмати. Ранок 5 січня 2022 року Скріншот відео telegram
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв на тлі масових протестів повідомив про розпуск уряду, звинувативши його і керівництво компаній «Қазмұнайгаз» и «Қазақгаз» у зростанні цін, яке призвело до соціального вибуху.
Додатково президент Казахстану оголосив про застосування таких заходів стабілізації ситуації, як держрегулювання цін на скраплений газ, бензин і дизель на 180 днів, держрегулювання цін на соціально значущі продовольчі товари та розробка закону «Про банкрутство фізичних осіб».

Армія Казахстану на вулицях Алмати. ранок 5 січня 2022 року Фото: tengri news
Відставці уряду передувало оголошення надзвичайного стану в Мангистауській області і колишній столиці країни – місті Алмати, де відбувалися найзапекліші сутички між учасниками протестів і поліцією, в результаті яких було знищено кілька поліцейських авто і затримано більше сотні протестувальників.
В Алмати було введено армійські підрозділи з бронетехнікою, які взяли під охорону адміністративні будівлі. Попри оголошення комендантської години, учасники протестів продовжили вуличні акції.

Спалені поліцейські авто. Алмати, ранок 5 січня 2022 року Фото: tengri news
Протести проти підвищення ціни скрапленого газу, який є основним паливом для місцевих авто, розпочалися 2 січня 2022 року в м. Жанаозен Мангистауської області Казахстану. Учасники протесту зазначили, що дорогий газ означатиме загальне підвищення цін. Місцева влада не змогла переконати учасників протесту розійтися.
3 січня протест розповсюдився по інших населених пунктах Мангистауської області, а пізніше – і по інших регіонах Казахстану. До вимоги дешевого газу учасники протестів додали вимогу про відставку уряду і президента, а також про відхід екс-президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва від участі в політиці.

Затримання протестувальника. Казахстан, 4 січня 2022 року Фото: REUTERS
4 січня протест набирав обертів. Найбільш активні і масові протести відбулися в колишній столиці Казахстану – місті Алмати. Попри масові затримання, поліцейські підрозділи не впоралися з протестувальниками, які перевертали і підпалювали поліцейські авто, вступали в сутички з поліцією і нападали на колони спецавтомобілів.
- Казахстан протягом десятиліть очолював Нурсултан Назарбаєв – з 1984 року голова Ради міністрів Казахської РСР, з 1990 – голова Верховної Ради Казахської РСР, з 1991 року і до 20 березня 2019 року – президент Казахстану. В 2019 році Назарбаєв ініціював керований трансфер владних повноважень, в результаті яких номінальним президентом став Касим-Жомарт Токаєв. Водночас, Назарбаєв не втрачає визначального впливу на внутрішню і зовнішню політику Казахстану.