Надія Волкова: Україна наближається до нюрнберзького сценарію притягнення до відповідальності Путіна, Шойгу і Лаврова

Україна наближається до нюрнберзького сценарію притягнення до відповідальності вищого керівництва РФ за скоєння воєнних злочинів і злочинів проти людяності.

Надія Волкова, директорка Української правової консультативної групи (ULAG) Фото: investigator.org.ua

Про це повідомила директорка «Української правової консультативної групи», фахівчиня з міжнародного права Надія Волкова в ефірі програми «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар.

11 квітня президент України Володимир Зеленський  зустрівся з експертною групою щодо створення спеціального міжнародного механізму юстиції — спеціального міжнародного військового трибуналу, який зміг би дати юридичну оцінку доказам агресії Росії проти України.

На думку Надії Волкової, створення такого трибуналу — це сценарій, наближений до Нюрнберзького процесу.

«Це окремий міжнародний механізм, який існуватиме паралельно із Міжнародним кримінальним судом. Єдине що його мандат зосереджуватиметься саме на злочині агресії, тобто притягненні до відповідальності верхівки Російської Федерації: Путіна, Шойгу і Лаврова. Бо МКС не може розглядати злочин агресії в контексті України і притягати за нього до відповідальності», — пояснила експертка.

При цьому вона вказала на певні проблеми з ідеєю залучити окремий трибунал з агресії. По-перше, всі інші злочини (а це основний масив злочинів) випадають з його мандату і їхня подальша доля залишається невідомою.

«Дуже важливо притягнути до відповідальності політичну верхівку, але що робити з іншими? По-друге, це не зовсім про правосуддя. Ці люди повинні отримати покарання, але це має все ж таки відбуватися в контексті здійснення правосуддя як такого, а не бути, умовно кажучи, судом переможців над переможеними, як фактично сприймається Нюрнберг», — наголосила Надія Волкова.

Вона також зазначила, що наразі процес документування воєнних злочинів хаотичний через велику кількість залучених учасників — організацій і навіть урядів іноземних країн. На її думку, хаос спричинений, в першу чергу, бажанням світу допомогти Україні притягнути російських злочинців до відповідальності.

Читайте детальніше Надія Волкова: Без Римського статуту Україна не має правової основи для співпраці з МКС і покарання російських воєнних злочинців

  • Як повідомлялось, 1 березня 2022 року прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування воєнних злочинів Росії під час повномасштабної війни проти України. Прокурор уточнив, що вже бачить ознаки воєнних злочинів та злочинів проти людяності.
  • Президент Ради ООН з прав людини Федеріко Вільєгас оголосив про створення комісії для розслідування воєнних злочинів та інших зловживань, скоєних під час вторгнення Росії в Україну.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine