До МКС направлені чергові докази переслідування рф кримських татар у Криму – прокуратура АРК

До Міжнародного кримінального суду 18 травня направлені чергові докази вчинення рф та її окупаційною адміністрацією злочинів проти людяності відносно кримських татар - корінного народу Криму, які вчиняються на півострові з часу його окупації.

Міжнародний кримінальний суд в Гаазі Фото: Reuters

Про це повідомляє прокуратура Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

«Цього дня 78 років тому, комуністичний режим вчинив геноцид корінного народу Криму. Історія переслідування кримських татар повторилася з моменту окупації півострова рф у 2014 році, адже вони системно піддаються катуванням, насильницьки зникають, зазнають депортації та інших серйозних порушень міжнародного гуманітарного права», – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, 18 травня 2022 року до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду (International Criminal Court – ICC) направлені чергові докази вчинення російською федерацією та її окупаційною адміністрацією злочинів проти людяності на території окупованого півострова.

Докази переслідування кримських татар за політичними, етнічними та релігійними ознаками, що вчиняються на півострові з часу окупації, зібрали прокуратура автономії та Офіс генерального прокурора спільно з правозахисними організаціями – Global Rights Compliance, Кримскаою правозхисною групою, Truth Hounds та Кримським інститутом стратегічних досліджень

«З метою переслідування корінного народу Криму окупанти застосовують кримінальні й адміністративні заходи, обмежують право сповідувати свою релігію та знищують культурну спадщину. Масштабність злочинів можна продемонструвати мовою цифр: з початку окупації півострова близько 30 тисяч кримських татар вимушені покинути його територію через створені нестерпні умови проживання, переслідування тощо, 22 активісти викрадені або зникли безвісти; катуванням піддавалися щонайменше 18 кримських татар, понад 200 зазнали політично упередженого переслідування, а принаймні 136 утримуються як політичні в’язні, 75% обшуків проведених окупантами в Криму, припадає на кримських татар та майже 83% усіх затриманих становлять кримські татари» – зазначив керівник прокуратури АР Крим та Севастополя Ігор Поночовний.

Вейн Джордаш, керуючий партнер Global Rights Compliance, вказав, що держава-окупант та її адміністрація систематично проводять розгорнуту кампанію переслідування корінного народу Криму, які зазнали серйозних порушень прав людини та фактично стали мішенню.

«Такими методами рф усуває незгодних з окупацією громадян України, крім того це слугує нагадуванням іншим нелояльним групам населення про наслідки протидії російській окупаційній політиці. Усі ці серйозні порушення є злочинами проти людяності за статтею 7 Римського статуту» – сказав Джордаш

В свою чергу, Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи, наголосила, що кримськотатарський народ систематично переслідується, більшість політичних в’язнів – кримські татари, до них застосовуються дискримінаційні практики, наприклад, переслідування за реалізацію права на свободу мирних зібрань.

«Правозахисники, включно і Кримська правозахисна група, продовжують свою діяльність з документування порушень прав людини та норм міжнародного гуманітарного права в окупованому Криму й після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Ми маємо констатувати, що ситуація із переслідуванням представників кримськотатарського народу стрімко погіршується», – заявила Скрипник.

Юристка Кримського інституту стратегічних досліджень Катерина Бусол вказала, що злочини у розрізі культурної спадщини кримських татар, наприклад руйнування чи псування пам’яток культури – це одночасно і доконаний злочин, і інструмент реалізації більш ширшої політики окупаційної влади, яка стосується підміни історії Криму та поступового стирання її неросійських елементів. Таким чином рф намагається будувати власні наративи стосовно кримської історії.

«росія маскує переслідування у культурній площині розтягуючи окремі злочини в часі та намагаючись тримати їх нижче рівня включення міжнародних організацій та міжнародно-правових механізмів захисту. Це не повинно залишатися поза увагою правоохоронних органів та правозахисного середовища на національному рівні, а також поза увагою Прокурора Міжнародного кримінального суду» – підсумував Дмитро Коваль, один із авторів повідомлення, експерт з міжнародного права організації Truth Hounds.

Як повідомлялось, в Україні та світі 18 травня вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу. Також меморіальні заходи до 78-х роковин злочинної депортації сталінським режимом кримських татар з їх історичної Батьківщини – Кримського півострова, проводяться в окупованому Криму та в окупованих російськими військами населених пунктах Херсонської та Запорізької областей.

Нагадаємо:

  • Щорічно 18 травня в Україні традиційно проходять меморіальні заходи, присвячені пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. В цей день згадують трагічні події 1944 року, коли корінний народ Криму – кримських татар – вислали за межі півострова в Середню Азію і віддалені райони Росії. Всього було депортовано понад 180 тисяч осіб. В дорозі і в перші роки в місцях депортації від голоду і хвороб загинули 46% кримських татар.
  • У Криму щорічно з нагоди річниці Дня депортації проходили масові заходи, в тому числі траурний мітинг в центрі кримської столиці. Але після окупації півострова росією в березні 2014 року, проведення подібних акцій в центрі Сімферополя заборонили. Не проводяться жалобні мітинги і в населенних пунктах півострова.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine