Докази свідчать, що російські військові стратили журналіста Макса Левіна – «Репортери без кордонів»

Новини
левин
Журналіст Макс Левін Фото: lb.ua

Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» (RSF) заявляє, що інформація та зібрані докази свідчать про те, що російські військові стратили фотожурналіста Макса Левіна.

Про це йдеться в розслідуванні організації «Як російські війська стратили журналіста Макса Левіна», представники якої відвідали Україну з 24 травня по 3 червня з метою розслідування загибелі Левіна.

На підставі інформації і зібраних доказів розслідувачі RSF (керівник слідчого відділу RSF Арно Фроже і французький воєнний фоторепортер, який працював з Левіним на Донбасі наприкінці лютого, Патрік Шовель) змогли відновити те, що сталося.

Вони дійшли до висновку, що Макса Левіна та його друга, солдата Олексія Чернишова російські військові стратили в лісі під Києвом 13 березня. Можливо, після того, як їх допитували і навіть катували. Їхні тіла були знайдені 1 квітня в лісі біля села Мощун, що за 20 км на північ від Києва.

За даними Репортерів, 10 березня Левін втратив безпілотник у лісі поблизу Мощуна, намагаючись отримати кадри щодо російського військового вторгнення в цей район. Коли через три дні він повернувся до цього місця, частину лісу вже займали росіяни. Проте Левін хотів повернути свій дрон, тому що він був переконаний, що останні його знімки були дуже важливі. Йому це не вдалося.

Авто Макса Левіна, фото – Patrick Chauvel / RSF

У звіті повідомляється, що у супроводі співробітників сил безпеки представникам RSF вдалося визначити місце злочину. Обвуглений Форд Маверік Левіна все ще був там. RSF знайшли на місці події кілька куль разом з посвідченням особи Чернишова, солдата, який був з Левіним, і ідентифікували 14 кульових ударів в його автомобілі. Було також зібрано кілька предметів із можливими слідами ДНК, які свідчать про наявність російських солдатів дуже близько від місця загибелі Левіна та Чернишова.

На завершальному етапі пошуку, розпочатого RSF, з допомогою металошукача було знайдено кулю, якою, ймовірно, влучили в Левіна.

Попередні висновки звіту RSF описують інформацію, фотографії, свідчення та речові докази, отримані в ході розслідування.

RSF зазначає, що не зміг відповісти на всі питання, яких на даному етапі ще багато, але розробив дві гіпотези на основі всіх цих елементів. Детально описані у звіті, ці два сценарії пропонують можливу реконструкцію послідовності подій і встановлення того, що саме сталося. Організація сподівається, що одного дня їм вдасться встановити осіб, які вчинили це подвійне вбивство.

Куля, яку знайшли в землі на місці, де раніше знаходилося тіло Макса Левіна. Куля та гільза були виявлені під час обшуку, ініційованого RSF 30 травня 2022 року в лісі поблизу Гути-Межигірської, на північ від Києва, Україна. Патрік Шовель / RSF

“Аналіз фотографій місця злочину, зроблених на місці спостережень та матеріалу зібраних доказів чітко вказують на страту, якій, можливо, передував допит або навіть акти тортур. У контексті війни, що супроводжується сильною пропагандою та кремлівською цензурою, Макс Левін та його друг розплатилися своїми життями за боротьбу за достовірну інформацію. Ми зобов’язані їм правдою. І ми будемо боротися за те щоб виявити та знайти тих, хто їх стратив”, – заявив генеральний секретар RSF Крістоф Делуар.

Шовель, співавтор звіту, додав: “Незважаючи на ризики, Макс пішов у цей ліс, щоб спробувати віднайти свій дрон, щоб отримати докази у вигляді зображень. Його страта російськими солдатами була злочином проти свободи вираження поглядів. Ця правда не буде прихована, і розслідування RSF буде поставлене на службу твоїм цінностям, Макс. Я тобі це обіцяю”.

Під час цього візиту представників RSF прийняв заступник Генерального прокурора України Ігор Мустеца, а також зав.відділу розслідування злочинів проти ЗМІ та начальник Київської обласної прокуратури. У результаті цих зустрічей Арно Фроджер з RSF був офіційно допитаний як свідок українського розслідування вбивства Левіна. Допит відбувся в рамках розслідування Служби безпеки України у Києві 1 червня. Під час цього допиту, RSF передало дев’ять доказів, зібраних на місцях, та флешку яка містить кілька десятків фотографій місця злочину, зроблених Патріком Шовелем.

1 квітня після тривалих пошуків у районі села Гута Межигірська на Київщині поліція знайшла тіло фотографа та документаліста Макса Левіна.

***

О 4 годині ранку 24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках:

YouTubeFacebook, TelegramTwitter