Україна не зацікавлена у блокуванні власного експорту, адже це є одним із основних джерел надходжень до бюджету.
Про це заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в онлайн-виступі на міністерській зустрічі G20.
«Я закликаю всі присутні тут країни відкинути російську брехню та спроби перекласти провину за продовольчу кризу на Україну. Їхні звинувачення суперечать елементарній логіці. Як ми можемо бути зацікавлені в блокуванні власного експорту продовольства, коли воно є одним із основних джерел надходжень до бюджету? Ми зацікавлені в експорті наших продуктів харчування так само, як і наші споживачі зацікавлені в тому, щоб отримати їх якнайшвидше», – сказав Кулеба.
У цьому контексті він привернув увагу до того, що російська морська блокада українських портів уже розірвала глобальні ланцюги поставок продовольства. Окрім того, зауважив міністр, рф краде українське зерно та бомбить українські зерносховища. Зокрема, 6 червня російські війська завдали удару по другому за величиною комплексу зернових терміналів України в порту Миколаєва, внаслідок чого було знищено 250-300 тонн зерна.
«Росія точно знала, куди вона випустила свої ракети. Вони свідомо націлені на українське сільське господарство. Це добре продумана і цинічна стратегія, спрямована на шкоду Україні, а також на шантаж світу», – акцентував глава української дипломатії.
На зустрічі глав МЗС країн-членів клубу G20 на індонезійському острові Балі держсекретар США Ентоні Блінкен закликав рф розблокувати експорт українського зерна із портів на чорноморському узбережжі України.
Члени експертної мережі Кримської платформи, розслідувач проекту SeaCrime центру Миротворець Катерина Яресько і експерт із зовнішньої та політики безпеки Центру оборонних стратегій, дипломат Олександр Хара висловили ставлення раднику турецького посла в Україні Ягмура Гюльдере щодо участі Туреччини у вивезенні російським агресором краденого українського зерна з порушенням державного суверенітету України.
Влада Туреччини 6 липня відпустила затримане за зверненням України у порту Карасу судно Zhibek Zholy під прапором рф з вкраденим та вивезеним із порту окупованого Бердянська українським зерном. У МЗС України розчаровані цим рішенням та викликали до себе турецького посла в Києві.
27 травня Туреччина пропустила через Босфор російські судна із Севастополя, завантажені вкраденим в України зерном.
Супутник компанії Maxar Technologies зафіксував процес завантаження на російські судна краденого в Україні зерна в окупованому росією Севастополі.
Як повідомлялось, за даними Мінагрополітики, з початку повномасштабного вторгнення в Україну російські загарбники вивезли з нових окупованих територій до Криму близько 400-500 тисяч тонн зерна, внаслідок чого втрати українських аграріїв сягають щонайменше $125 млн. Практично всі судна, які йдуть із Севастополя, завантажені краденим українським зерном. Цей незаконний бізнес курується спецслужбами та військовими країни-агресора.
За інформацією військової розвідки, значна частина викраденого військами рф на нових окупованих територіях України зерна, яке було вивезене до Криму, вивозиться до Сирії, звідки контрабандою може постачатись до інших країн Близького Сходу.
ЦЖР повідомляв про тотальне мародерство російських військових на нових українських окупованих терторіях. У фермерів відбирають або за копійки скуповують ранні овочі, які потім везуть до окупованого Криму. Туди ж тентованими вантажівками переправляють зерно, яке крадуть з елеваторів та складів у Херсонській та Запорізькій областях. Криму це зерно не потрібне, адже свого вдосталь, більше того, він відправляє зернові на незаконний експорт до Сирії та Єгипту. Але зараз збільшує обсяги перевалки. Ймовірно — за рахунок сотень тисяч тонн пограбованого збіжжя з нових окупованих територій. Детально про це розповіла Катерина Яресько, доцентка Харківського університету та розслідувачка проекту SeaKrime Центру Миротворець, в ефірі програми «Питання національної безпеки» (телепроект Центру журналістських розслідувань).
Текстову версію інтерв’ю з Катериною Яресько, читайте за посиланням.
***
О 4 годині ранку 24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: