Держдума РФ ввела до Кримінального кодексу поняття «мобілізація» та «військовий стан»

Новини
Фото: ТАСС

Депутати російської Держдуми одноголосно ухвалили у другому та третьому читаннях законопроект, який вводить до Кримінального кодексу РФ такі поняття як «мобілізація», «військовий стан» та «воєнний час».

У другому читанні за поправки проголосував 381 парламентар, один утримався. У третьому читанні за нього проголосували 389 депутатів, повідомляє Радио Свобода.

У першому читанні документ був схвалений у липні.

На низку нових статей, які з’явилися до другого читання документа, звернув увагу голова правозахисної організації «Агора» Павло Чіков.

Депутати, зокрема, у статті про обставини, що обтяжують покарання, замінили слова «в умовах збройного конфлікту чи воєнних дій» на «у період мобілізації чи воєнного стану, у воєнний час або в умовах збройного конфлікту чи ведення бойових дій».

Крім того, до Кримінального кодексу РФ додано статті про мародерство та про добровільну здачу в полон. За здачу в полон загрожує від трьох до десяти років позбавлення волі, якщо немає ознак державної зради. За мародерство – аж до 15 років колонії.

Також посилюється покарання за самовільне залишення частини у період мобілізації та воєнного стану. За неявку на службу понад місяць призначатимуть від 5 до 10 років позбавлення волі (раніше було до 5 років). Невиконання наказу в період воєнного стану, зокрема, відмова брати участь у бойових діях каратиметься позбавленням волі на строк від двох до трьох років.

Призвані на військові збори росіяни, які перебувають у запасі, нестимуть кримінальну відповідальність за неявку або дезертирство нарівні з контрактниками та призовниками.

Крім того, депутати внесли кілька нових статей про невиконання державного оборонного замовлення та порушення умов державного контракту.

21 вересня законопроект буде винесено на схвалення Ради Федерації.

  • З початку повномасштабного збройного вторгнення російських військ в Україну багато військових експертів зазначають, що досягти поставлених Володимиром Путіним перед армією завдань неможливо без додаткової мобілізації.
  • В останні тижні на тлі невдач російської армії на фронті в Україні в Росії знову заговорили про загальну мобілізацію. У Кремлі неодноразово заявляли, що не мають наміру оголошувати загальну мобілізацію.
  • Про те, що Кремль посилює приховану мобілізацію, йдеться у аналітичному огляді американського Інституту вивчення війни (ISW). Зокрема, автори припускають, що російська влада вирішила відмовитися від ідеї убезпечити мешканців низки регіонів від вербування на війну в Україну, насамперед йдеться про Москву.

***

О 4 годині ранку 24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter