Колаборанти з Новорайської громади намагались втекти до Росії, але окупанти «завернули» їх назад на Херсонщину

Новини
коллаборанты Новорайск
Глухова Олександра, Гармаш Леонід, Мануйло (дівоче прізвище – Литовченко) Валентина, Очаковська Марія

Гауляйтери з Новорайської територіальної громади Бериславського району спробували втекти до Росії, злякавшись наступу Збройних сил України. Але «Москва златоглавая» та інші омріяні російські міста виявились для них недоступними: окупанти не пропустили їх навіть до Криму і «завернули» назад на правобережну частину Херсонщини. 

Центру журналістських розслідувань про це повідомили жителі сіл, що входять до Новорайської громади.

За словами херсонців,  виїхати через Крим до РФ намагалась гауляйтерка сіл Червоний Маяк, Крупиця і Монастирське Глухова Олександра Сергіївна (дата народження 22 квітня 1982 р.). Однак окупанти її не пропустили навіть на територію півострова, тож вона була змушена повернутися до рідного села.

«Колись вона працювала фельдшеркою в селі Монастирському, потім медсестрою у місцевому дитсадку. Коли ж до села увійшли російські окупанти, вона зустрічала їх «хлібом-сіллю», деякий час навіть жила з якимось їхнім військовим. Завдяки цьому її призначили «председателем» так званого «сельсовета», вона знімалась в численних пропагандистських сюжетах, всіляко допомагала окупантам, тероризувала односельців. А тепер ходить, піджавши хвіст. Росіянам за межами села вона виявилась не потрібною», – розповіли місцеві жителі.

Змушений був залишитися в селі і гауляйтер Новорайська Сергій Андрющенко. За словами місцевих мешканців, він добровільно пішов на співпрацю з окупантами. Раніше Андрющенко працював в управлінні агропромислового розвитку Бериславської райдержадміністрації, а останнім часом – у великому  місцевому аграрному підприємстві «ЮТС-Агропродукт». 

Старостою Костирки досі працює Валентина Мануйло (дівоче прізвище – Литовченко). За словами односельців, їй приблизно 21 рік, а співпрацювати з окупантами добровільно погодилась заради грошей.

У селі Степному гауляйтером залишається місцевий «казачий атаман» Леонід Гармаш. Допомагає йому в фейковому «сельском совете» дружина – Галина Гармаш.

У  селі Максима Горького гауляйтеркою окупанти призначили Очаковську Марію Василівну, 27 жовтня 1978 р. н. До свого переходу на бік ворога працювала інспекторкою відділу земельних відносин та комунальної власності Новорайської сільської ради. За словами місцевих, Марія Очаковська займалася здачею російським загарбникам односельців. Вона прилаштувала на роботу до фейкового «сельсовета» своїх родичів і розселяла окупантів у місцевих адміністративних будівлях,  які зараз уже зруйновані ударами ЗСУ.

«Всі ці гауляйтери і гауляйтерки брали активну участь в організації псевдореферендуму 23-27 вересня. Більшості організаторів цієї вистави вдалося вчасно втекти до Криму і Росії, але сільським гауляйтерам так не пощастило. Тому вони сподіваються, що їм нічого не буде, розповідають, що не робили «нікому нічого поганого», вважають свою співпрацю «волонтерством». А Валентина Мануйло з Костирки взагалі почала «косити під дурочку» і робить вигляд, що має якісь психічні захворювання. Однак ми сподіваємось, що ніхто з них не уникне покарання. Тим більше, що всі вони отримували від окупантів гроші за свою роботу», – кажуть жителі Новорайської громади.

За їхніми словами, у деяких з місцевих гауляйтерів діти та інші родичі служать зараз в ЗСУ, але це не завадило цим особам перейти на бік ворога.

Як повідомляв ЦЖР, після того як ЗСУ 19 липня знищили розташовані в Раківці Бериславської територіальної громади бази російських окупаційних військ, загарбники втекли з села. Разом із ними до окупованого Криму втік новопризначений гауляйтер Раківки Змієвський Сергій Миколайович. Ми тоді припустили, що він навряд чи вже повернеться до рідної Раківки. Так і виявилось: судячи з численних постів Сергія Змієвського в соцмережах, він уже четвертий місяць «відпочиває» на півострові.

Матеріал створений за підтримки Ради Європи. Погляди, викладені в ньому, є відповідальністю його авторів і можуть не співпадати з офіційною політикою Ради Європи.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter