МАГАТЕ спростувало фейк Росії: В Україні не виявлено ознак виготовлення «брудної бомби»

Інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) завершили польову перевірку в трьох місцях в Україні й не виявили жодних ознак незаявленої ядерної діяльності та матеріалів, про що заявляла Росія.

Фото: iaea.org

Про це йдеться у заяві МАГАТЕ, опублікованій 3 листопада на сайті Агентства.

Як зазначається, письмові запити України до МАГАТЕ надіслати групи інспекторів були зроблені після того, як Росія висунула звинувачення щодо незаявленої діяльності на трьох об’єктах – в Інституті ядерних досліджень у Києві, Східному гірничо-збагачувальному комбінаті в Жовтих Водах та на «Південному машинобудівному заводі» у Дніпрі.

«Протягом останніх кількох днів інспектори змогли виконати всі заходи, які планувало провести МАГАТЕ, і їм було надано безперешкодний доступ до об’єктів. На підставі оцінки наявних на сьогодні результатів та наданої Україною інформації, Агентство не виявило жодних ознак незаявленої ядерної діяльності та матеріалів на цих об’єктах», – йдеться у заяві.

Інспектори також відібрали проби навколишнього середовища для аналізу в лабораторіях МАГАТЕ та мережі аналітичних лабораторій. Зазначається, що відбір проб навколишнього середовища є широко використовуваним заходом із застосуванням надчутливих аналітичних методів, які можуть надати інформацію про минулу та поточну діяльність, пов’язану з поводженням з ядерними матеріалами.

«Наша технічна та наукова оцінка результатів, яку ми наразі провели, не показала жодних ознак незаявленої ядерної діяльності та матеріалів у цих трьох місцях. Крім того, якнайшвидше ми повідомимо про результати відбору проб навколишнього середовища», – заявив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Він підкреслив, що МАГАТЕ залишається готовим проводити подальшу верифікаційну діяльність в Україні «з метою перевірки відсутності незаявленої діяльності та матеріалів і таким чином запобігання будь-якому зловживанню такими матеріалами».

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба подякував генеральному директору МАГАТЕ за співпрацю у протистоянні російській дезінформації.

«МАГАТЕ перевірило 3 українські об’єкти, які опинилися в центрі російської дезінформації, і не знайшло доказів будь-яких «брудних бомб». Я дякую Рафаелю Гроссі за чудову та оперативну співпрацю МАГАТЕ, яка допомогла протистояти російській брехні. Росія підтвердила свій статус головного брехуна світу», – написав Кулеба у Twitter.

25 жовтня Державна інспекція ядерного регулювання України запропонувала МАГАТЕ провести верифікацію в Інституті ядерних досліджень НАН України та на ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» через російський фейк про нібито розробку там «брудної бомби».

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі підтвердив, що інспектори МАГАТЕ проведуть верифікаційні заходи на двох об’єктах в Україні у відповідь на запит України.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine