«Від їхнього плачу розривалось серце». Окупанти насильно вивезли підопічних Дніпрянського психоневрологічного пансіонату на Херсонщині

Новини
Підопічні Дніпрянського будинку інтернату
Підопічні Дніпрянського будинку інтернату

Російські загарбники 4 листопада примусово вивезли 98 підопічних розташованого на лівобережній частині Новокаховської громади комунального закладу Херсонської облради «Дніпрянський психоневрологічний будинок-інтернат». Самі співробітники відмовились від примусової евакуації, тож для проведення цієї «спецоперації» окупанти завезли працівників «закладів» подібного типу з окупованого Криму. 

Центру журналістських розслідувань про це стало відомо з власних джерел.

За їхніми словами, всього 4 листопада окупанти вивезли 98 підопічних будинку-інтернату. Решта 17 лежачих вихованців залишились у Дніпрянах. 

«Наші вихованці не хотіли нікуди виїжджати і не розуміли, що відбувається. Росіяни поводилися як гестапівці в фільмах про нацистів. Вони насильно витягали нещасних людей, тягнули їх до автобусів. Ті кричали, пручалися. Від їхнього плачу розривалось серце», – розповіли свідки «евакуації».

Окупанти «пояснювали», що підопічних будинку-інтернату вивозять чи то до Криму, чи то до Росії. Переважна ж більшість співробітників закладу виїжджати в невідомому напрямку відмовились.

Залишився в Дніпрянах і директор закладу Володимир Семенов. За інформацією з багатьох джерел, він перейшов на бік окупантів і брав участь в реєстрації будинку-інтернату в російській юрисдикції та організації псевдореферендуму з «приєднання» Херсонщини до РФ 23-27 вересня. 

Владимир Семенов

Володимир Семенов

«Проте чи можна його вважати колаборантом – сказати важко. Семенов завжди говорив, що залишається в Дніпрянах заради підопічних з психічними захворюваннями. Ситуація там, дійсно, була вкрай важка, через окупацію заклад мав проблеми з фінансуванням, постачанням продуктів і ліків. Якби співробітники будинку-інтернату виїхали з селища, підопічні, скоріш за все, просто б не вижили. А озброєні російські військові постійно примушували виконувати всі їхні забаганки», – розповіли місцеві жителі.

Як відомо, росіяни в жовтні почали примусово вивозити з Херсонщини дітей і вихованців інтернатних закладів. 21 жовтня начальник обласної військової адміністрації Ярослав Янушевич повідомив про вивезення до окупованого Сімферополя 46 вихованців дошкільного віку з Херсонського обласного будинку дитини. 

23 жовтня керівник Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив про примусове вивезення загарбниками дітей з інвалідністю з Олешківського дитячого будинку-інтернату, розташованого на лівобережжі Херсонщини. За словами міського голови Олешок Євгена Рищука, з цього закладу в невідомому напрямку загалом вивезли 82 дитини.

Матеріал створено для Центру журналістських розслідувань в рамках проєкту «Життя війни» за підтримки «Лабораторії журналістики суспільного інтересу» та IWM.