Ігор Поночовний: В Криму кримінальну відповідальність за колабораціонізм нестимуть виключно ті, хто пішов на співпрацю з ворогом добровільно

Новини
Ігор Поночовний, керівник прокуратури АР Крим та міста Севастополя Фото: investigator.org.ua

Громадянам України в Криму, які добровільно і цілеспрямовано не сприяли окупаційній армії та «владі», не слід боятися кримінального переслідування за колабораціонізм.

Про це в інтерв’ю Центру журналістських розслідувань повідомив керівник прокуратури АРК і міста Севастополь Ігор Поночовний.

У розслідуванні таких кримінальних проваджень прокуратура зважає на обставини, наявність умислу і масштаби заподіяної шкоди. До кожного факту прокурори підходять індивідуально.

Він повідомив, що формально під дію ст. 111-1 ККУ (колабораційна діяльність) підпадають майже всі мешканці Криму. Втім запевнив, що кримінальну відповідальність нестимуть виключно ті, хто пішов на співпрацю з ворогом добровільно і мав на меті посилити окупаційну «владу».

«Ні в кого не стоїть завдання за цією статтею притягнути до відповідальності всіх, хто проживає на окупованій території, співпрацював якимось чином з окупантом. На цій думці сходяться і законотворці, і правоохоронці, і органи прокуратури, і судові органи… Однозначно кримчани не повинні боятись і вірити російській пропаганді, яка бреше, що посадять всіх. Цього точно не буде. Ми демократична європейська країна, яка не ставить перед собою таку ціль», — сказав Ігор Поночовний.

Із початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну прокуратура АРК розпочала близько 55 кримінальних проваджень щодо вчинення воєнних злочинів проти цивільного населення півострова за ст. 438 — порушення законів і звичаїв війни.

Керівник прокуратури АРК також заявив про позитивну тенденцію розгляду кримінальних справ проти кримських зрадників у національних судах. За його оцінкою, з 24 лютого вироків за державну зраду винесено більше, ніж за попередні 5 років.

«Більше не треба суддям пояснювати, що державна зрада в Криму це не політичні злочини, а це саме злочини проти національної безпеки, проти держави. Війна торкнулася кожного. Вона вже не десь там в Криму чи на сході. Тепер всі зрозуміли, що війна в Україні з 2014 року, що вона почалася 26 лютого з окупації Кримського півострова. Тому і вироки пішли», — сказав Ігор Поночовний.

Матеріал створений за підтримки Ради Європи. Погляди, викладені в ньому, є відповідальністю його авторів і можуть не співпадати з офіційною політикою Ради Європи.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter