В «суди» Криму за 9 місяців передали 151 справу про «дискредитацію російської армії» – КПГ

Новини
мобилизация
Фото: ТАСС

До «судів» окупованого Криму з березня до листопада 2022 року передали щонайменше 151 адміністративне провадження, відкрите за «дискредитацію російської армії» (ст. 20.3.3 КпАП РФ).

Про це повідомляє Кримська правозахисна група (КПГ).

«Згідно із даними, які задокументувала КПГ, за 127 з них винесено ухвалу про призначення покарання. Загальна сума штрафів склала більше 2 мільйонів рублів», – йдеться в повідомленні.

Як вказують правозахиснки, найчастішою причиною переслідування стали публікації у соціальній мережі напису «Ні війні» чи одиночний пікет із таким текстом на плакаті. В одному з переслідувань приводом став напис «Я за мир». За «логікою» окупаційної влади, оскільки офіційно РФ не воює з Україною, а «проводить спеціальну операцію», то заклики до миру є дискредитацією ЗС РФ.

«Також переслідують за публікації чи коментарі у соціальних мережах. Для порушення адміністративного провадження достатньо назвати війну війною чи опублікувати інформацію про причетність ЗС РФ до масових вбивств цивільних в Україні. У кількох випадках людей переслідували за знищення чи зафарбовування символіки війни: знищення плакатів з літерою «Z» чи напад на машини з такою символікою», – розповіли в КПГ.

Як можна пересвідчитися з текстів «судових» рішень, підставою для порушення справи найчастіше є донос. Приміром, у вересні шістьох кримських татар притягли до адміністративної відповідальності через українську пісню «Ой, у лузі червона калина». «Бахчисарайський районний суд» ухвалив рішення про штрафи у розмірі 50 тисяч рублів і адміністративні арешти від 5 до 15 діб. Їх засудили за ч. 1 ст. 20.3 КпАП (Розпалювання ненависті чи ворожнечі) та ч. 1 ст. 20.3.3 КпАП (Публічні дії, спрямовані на дискредитацію використання Збройних Сил РФ). «Верховний суд» Криму залишив це рішення чинним з посиланням на те, що пісня «Ой, у лузі червона калина», на думку експертів ФСБ, є екстремістською.

У Білогірську звільнили викладача технікуму Андрія Бєлозєрова, який увімкнув українську пісню «Байрактар» у приміщенні навчального закладу. Викладача виказали учні технікуму.

Окрім того, приводом для переслідування за ст. 20.3.3 КпАП РФ є виконання гімну України чи промовляння гасла «Слава Україні!». «Судді» пояснюють це тим, що хоча війни офіційно й немає, але «вимовляння привітання ЗС України як противника РФ щодо «спецоперації» є дискредитацією ЗС РФ».

Кримчан, котрі публічно демонструють незгоду з війною Росії проти України, переслідують і за кримінальними справами.

Так, 21 жовтня «Алуштинський суд» ухвалив вирок про позбавлення волі строком на два з половиною роки у колонії суворого режиму місцевому мешканцю Олександру Тарапону у справі про «фейк про російську армію» (ст. 207.3 КК). За даними слідства, 31-річний чоловік розклеїв у місті листівки про родича дружини, який бере участь у війні з Україною. Щоб зупинити його й не допустити участі у війні членів родини, Тарапон виготовив листівки з написом «Zдесь жиVет Vоенный преступник – убийца детей Орленко Ю.» і розклеїв їх.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter