В Осло вручили Нобелівську премію миру: серед лауреатів український Центр громадянських свобод

Новини
Лауреати Нобелівської премії миру 2022 року Наталія Пінчук (представляє Алеся Беляцького), Ян Рачинський та Олександра Матвійчук Фото: AP

У столиці Норвегії Осло 10 грудня Нобелівський комітет нагородив премією миру лауреатів 2022 року за «представлення громадянського суспільства у своїх країнах». Золоту медаль з портретом засновника премії Альфреда Нобеля та відповідний диплом отримали керівниця українського Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук, білоруський адвокат та активіст Алесь Біляцький, якого представляла його дружина Наталія Пінчук, й представник російського правозахисного центру «Меморіал» Ян Рачинський.

Трансляція церемонії велася на YouTube-каналі Нобелівської премії.

«Оголошуючи наше рішення у жовтні, норвезький Нобелівський комітет зазначив, що три лауреати просували право критикувати владу та захищати фундаментальні права громадян. Вони доклали визначних зусиль у документуванні воєнних злочинів, порушенні прав людини та зловживанні владою. Разом вони продемонстрували значущість громадянського суспільства для миру та демократії», – зазначила голова Норвезького нобелівського комітету Беріт Райсс-Андерсен.

За її словами, Центр громадянських свобод декларував, що він хоче посилити принципи людської гідності, що є сміливою метою.

«Як перша правозахисна група, яка направила моніторингову місію у Крим і Донбас, Центр громадянських свобод склав список політичних в’язнів і порушень прав людини, яким згодом обмінявся з іншими національними та міжнародними спостерігачами», – підкреслила Райсс-Андерсен.

Керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук під час виступу заявила, що цього року Нобелівську премію миру чекала вся Україна. «Ми розцінюємо її як визнання зусиль усього українського народу, що сміливо виступив проти спроб зруйнувати мирний розвиток Європи та як відзначення важливості роботи правозахисників у попередженні військової загрози в усьому світі», – сказала Матвійчук.

Вона наголосила, що права людини мають бути не менш вагомим чинником в ухваленні політичних рішень, ніж економічна вигода чи безпека, закликавши застосовувати цей підхід і в зовнішній політиці.

«Це добре видно на прикладі Росії, яка послідовно знищувала власне громадянське суспільство. Але країни демократичного світу тривалий час закривали на це очі. Вони продовжували тиснути руку російському керівництву, будувати газопроводи та вести бізнес as usual. Десятиліттями російські війська вчиняли злочини у різних країнах, але завжди лишалися безкарними. Світ належно не відреагував навіть на акт агресії та анексію Криму, яка стала першим прецедентом у повоєнній Європі», – вказала Матвійчук.

Вона наголосила, що покарання для всіх причетних до вбивств українців – це те, на що спрямована діяльність Центру з початку військової агресії Росії в Україні. «Ми досі дивимося на світ через призму Нюрнберзького трибуналу, де воєнних злочинців засудили, лише коли нацистський режим впав. Але справедливість не має залежати від стійкості авторитарних режимів. Зрештою, ми живемо у новому столітті. Правосуддя не має чекати», – заявила Матвійчук.

Вона також висловила переконання, що російський народ буде нести відповідальність за цю ганебну сторінку своєї історії та прагнення силоміць відродити колишню імперію.

Нагадаємо:

  • Лауреатами Нобелівської премії миру 2022 року стали українська правозахисна організація «Центр громадянських свобод», який виявляє та документує воєнні злочини Росії проти українського цивільного населення в ході війни проти України, а також керівник білоруського правозахисного центру «Вясна» Алесь Біляцький та російська правозахисна організація «Меморіал».