Фермер-«патріот», староста та інші. Хто в селі Архангельська Слобода на Херсонщині прислужує окупантам

Новини
Колаборантки Олена Жосан, Ольга Жосан та Емма Піронко, фото: соцмережі, Олег Батурін

Володар відзнаки «За служіння Богу і Україні», депутати місцевих рад, староста села, колишній сільський голова. Ці та інші мешканці Архангельської Слободи Зеленопідської територіальної громади, що на окупованій частині Херсонщини, активно співпрацюють з російськими окупантами і беруть участь в їхніх пропагандистських заходах.

Центру журналістських розслідувань про це стало відомо з власних джерел. 

Гауляйтеркою Архангельської Слободи окупанти призначили колишню підприємницю Жосан (Ярмолич) Олену Миколаївну. За словами мешканців села, вся її родина підтримала загарбників. Зокрема, доньки Ольга та Аліна, а також свекруха, колишня староста села та ексголова Слобідської сільської виборчої комісії, обрана до неї від партії «ВО «Батьківщина» Піронко Емма Федорівна. Остання восени 2022 року брала участь у піднятті російського прапора над будівлею сільського старостату. Брат чоловіка гауляйтерки села Піронко Олексій деякий час пропрацював «директором» захопленої окупантами Архангельськослобідської гімназії, однак восени 2022 року втік із села і, за словами односельців, нині проживає в Росії.

Підтримав окупацію села й колишній сільський голова Архангельської Слободи, ексголова місцевої ради ветеранів Ротонос Григорій Данилович. Місцеві мешканці розповіли ЦЖР, що його на всіх святах у селі завжди вихваляли як почесного громадянина. Чоловік його онуки – військовослужбовець ЗСУ, який служив у Керчі. У 2014 році він зрадив Батьківщині і після російської окупації Криму залишився на півострові.

Григорій Ротонос, коллаборант, Фото: терористичний телеграм-канал

Зареєстрували свій бізнес у російському державному реєстрі і кілька відомих місцевих аграріїв. Це Нарли Олександр Миколайович, який зареєстрував в росреєстрі своє «селянское (фермерское) хозяйство «Астра», Ткаченко Лариса Миколаївна, депутатка Зеленопідської сільської ради попередніх скликань («фермерское хозяйство «Лариса») та її чоловік Ткаченко Микола Миколайович.

Ткаченко був депутатом Каховської районної ради попередніх скликань і підтримував Збройні сили України. За це в кінці 2019 року його нагородили відзнакою «За служіння Богу і Україні».

Патріотична нагорода Миколи Ткаченка, фото: соцмережі

Микола Ткаченко є власником і керівником селянського (фермерського) господарства «Смерічка». Однак у російському реєстрі воно вказане як «крестьянское (фермерское) хозяйство «Смеричка».

Колаборанти Микола і Лариса Ткаченки, фото: соцмережі

«Ткаченки завжди були пристосуванцями. Саме вони свого часу «протягнули» на посаду старости села Емму Піронко, яка не мала ніякої освіти, крім середньої та яка працювала деякий час у відділенні «Укрпошти». По суті, все в селі завжди вирішували саме Ткаченки. Але їхня співпраця з окупантами мало кого здивувала, адже їхня донька вийшла заміж за росіянина і переїхала десь до Лєнінградської області. А незадовго до початку повномасштабної війни донька з чоловіком приїхали до Архангельської Слободи «погостювати», – розповіли мешканці села.

В російських пропагандистських телеграм-каналах окупанти недавно опублікували фотографію директорки Архангельськослобідської гімназії Дейнеко Любов Іванівни, яка отримує російську «пенсію». Також вони повідомили, що в селі відновила свою роботу бібліотека, завідувачка якої Рогоза Вікторія Анатоліївна тепер працює на загарбників.

Колаборантки Любовь Дейнеко і Вікториі Рогоза, Фото: російський терористичний телеграм-канал

За офіційними даними, село Архангельська Слобода засноване в середині ХІХ століття переселенцями з села Архангельське Борзнянського району Чернігівської області – звідси й його назва.

Як повідомляв ЦЖР, прихисток у Швейцарії в листопаді 2022 року знайшла собі директорка Новокаховського професійного електротехнічного ліцею, колаборантка Карпенкова Олександра Василівна, 30 березня 1954 року народження. Вона виявилася єдиною з керівників закладів профтехосвіти Нової Каховки, яка пішла на добровільну співпрацю з ворогом.

Матеріал створений ІА Центр журналістських розслідувань у партнерстві з Центром прав людини ZMINA.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.