Єврокомісія розглядає створення спецпрокуратури для розслідування агресії РФ проти України

Новини
войска РФ

Європейська комісія розглядає можливість створення офісу міжнародної прокуратури для розслідування злочину агресії Росії проти України.

Про це заявив під час виступу у Європарламенті єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс, пише Euractiv

Європейська комісія висунула пропозицію про створення спеціалізованого трибуналу для переслідування керівництва Москви в листопаді, але поки що в ЄС немає консенсусу щодо його створення.

Рейндерс зазначив, що залишаються «складні юридичні та політичні питання», які потребують подальшого обговорення між державами ЄС та міжнародними партнерами.

«Перш ніж дискусії про спеціальний трибунал зможуть зібрати достатній консенсус і підтримку на міжнародному рівні, спочатку можна було б розглянути механізм розслідування», – сказав Рейндерс.

«Комісія розмірковує над можливим створенням міжнародної прокуратури для початку розслідування злочину агресії з метою збереження та зберігання доказів для можливих майбутніх судових процесів», – пояснив Рейндерс.

За його словами, наразі тривають дискусії щодо «правових та безпекових питань» навколо цього плану з владою України, Міжнародним кримінальним судом та агентством ЄС з питань юридичної співпраці «Євроюст».

Очікується, що депутати Європарламенту у Страсбурзі підтримають необов’язкову резолюцію, що закликає до створення трибуналу, пізніше цього тижня.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба напередодні закликав їх до цього кроку. Глава МЗС Німеччини Анналена Бербок підтримала створення спеціального трибуналу для притягнення Росії до відповідальності за злочин агресії проти України.

Міжнародний кримінальний суд уже розпочав розслідування воєнних злочинів в Україні, але керівництво України стверджує, що МКС зазнає труднощів, оскільки, хоча він може судити тих, хто звинувачується в окремих воєнних злочинах, він не може переслідувати керівництво Кремля за ширший злочин агресії, оскільки Росія не підписала відповідний статут.

Ван Шаак сказала, що США не зайняли твердої позиції щодо спеціального трибуналу. Однак, на її думку, є сенс у проведенні заочних судових процесів над росіянами, обвинуваченими у воєнних злочинах, якщо їх неможливо видати.

Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк закликав до судових переслідувань воєнних злочинів, скоєних під час війни Росії проти України.

Ігор Поночовний, керівник прокуратури АРК і міста Севастополь розповів Центру журналістських розслідувань про розслідування воєнних злочинів, вчинених в окупованому Росією Криму, про кримінальну відповідальність колаборантів і російських пропагандистів, про прогрес у розслідуваннях «кримських справ» у національних судах та рух у справі «Ситуація в Україні» у Міжнародному кримінальному суді.

Цикл інтерв’ю з представниками органів влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів, в компетенції яких знаходяться питання, пов’язані із тимчасово окупованим РФ українськими територіями, підготовлений в рамках проекту IPC за підтримки Ради Європи.