Європарламент проголосував за трибунал для Путіна і Лукашенка

Новини
Беларусь
Олександр Лукашенко і Володимир Путін

В ухваленій резолюції депутати Європарламенту вимагають притягнути до відповідальності політичне та військове керівництво РФ за злочин агресії проти України. Політичне та військове керівництво Білорусі також має бути притягнуто до відповідальності.

Про це повідомляє пресслужба Європарламенту.

Резолюцію ухвалено 472 голосами. Проти проголосували 19 депутатів, 33 утрималися.

Європарламент заявляє, що звірства, вчинені російськими військами у Бучі, Ірпені та багатьох інших українських містах, свідчать про жорстокість війни та наголошують на важливості скоординованих міжнародних дій для притягнення винних до відповідальності відповідно до міжнародного права.

Депутати Європарламенту закликають ЄС у тісній співпраці з Україною та міжнародною спільнотою домагатися створення спеціального міжнародного трибуналу для судового переслідування політичного і військового керівництва Росії та її союзників.

Створення трибуналу, стверджують депутати Європарламенту, заповнить вакуум у міжнародному кримінальному правосудді та доповнить слідчі зусилля Міжнародного кримінального суду, «оскільки нині він не може розслідувати злочин агресії, коли йдеться про Україну».

Наголошуючи, що точні умови та склад спеціального трибуналу ще належить визначити, депутати Європарламенту наголошують, що він повинен мати юрисдикцію для розслідування не лише проти російського диктатора Володимира Путіна та політичного і військового керівництва Росії, а також проти самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка та його посіпак.

Вони також наголошують, що підготовча робота ЄС щодо створення спеціального трибуналу має розпочатися негайно та має бути зосереджена на створенні механізмів для суду у співпраці з Україною. Українські та міжнародні органи мають отримати підтримку у збиранні доказів, що використовуватимуться у майбутньому.

«Парламент твердо переконаний, що створення спеціального трибуналу надішле дуже чіткий сигнал як російському суспільству, так і міжнародній спільноті про те, що президент Путін і керівництво Росії загалом можуть бути засуджені за злочин агресії в Україні. Члени Європарламенту зазначають, що для Російської Федерації під керівництвом Путіна вже неможливо повернутися до звичайних відносин із Заходом», – йдеться у пресрелізі ЄП.

Президент Володимир Зеленський привітав ухвалення резолюції. «Закликаю всіх наших партнерів підтримати такий трибунал. Росія має бути притягнута до відповідальності за свою агресивну війну, справедливість має перемогти», – написав він у Twitter.

Міжнародний кримінальний суд уже розпочав розслідування воєнних злочинів в Україні, але керівництво України стверджує, що МКС зазнає труднощів, оскільки, хоча він може судити тих, хто звинувачується в окремих воєнних злочинах, він не може переслідувати керівництво Кремля за ширший злочин агресії, оскільки Росія не підписала відповідний статут.

Ван Шаак сказала, що США не зайняли твердої позиції щодо спеціального трибуналу. Однак, на її думку, є сенс у проведенні заочних судових процесів над росіянами, обвинуваченими у воєнних злочинах, якщо їх неможливо видати.

Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк закликав до судових переслідувань воєнних злочинів, скоєних під час війни Росії проти України.

Ігор Поночовний, керівник прокуратури АРК і міста Севастополь розповів Центру журналістських розслідувань про розслідування воєнних злочинів, вчинених в окупованому Росією Криму, про кримінальну відповідальність колаборантів і російських пропагандистів, про прогрес у розслідуваннях «кримських справ» у національних судах та рух у справі «Ситуація в Україні» у Міжнародному кримінальному суді.

Цикл інтерв’ю з представниками органів влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів, в компетенції яких знаходяться питання, пов’язані із тимчасово окупованим РФ українськими територіями, підготовлений в рамках проекту IPC за підтримки Ради Європи.