В ОБСЄ вимагають від Росії повернути захоплені автівки спостерігачів СММ та звільнити затриманих членів місії

Новини
Трейлери завозять з Росії автомобілі з маркуванням ОБСЄ через КПП біля міста Ізварине на окупованій Луганшині Фото: t.me/Tsaplienko

В ОБСЄ вимагають від Росії повернути захоплені близько 50 броньованих автомобілів спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, оскільки їх привласнення з метою використання їх у війні проти України є неприйнятним. Крім того, від Москви вимагають негайно звільнити трьох членів місії, безпідставно затриманих ще у квітні 2022 року.

Про це йдеться у заяві Європейського Союзу, виголошеній під час засідання Постійної ради ОБСЄ у Відні, передає Укрінформ.

«Протягом останніх 11 місяців РФ атакує не лише на Україну, а й основоположні принципи та цінності ОБСЄ. З квітня 2022 року Росія незаконно утримує трьох співробітників СММ ОБСЄ за сумнівними звинуваченнями. На минулих вихідних ми отримали нові тривожні повідомлення про ймовірну передачу понад 50 броньованих автомобілів СММ з Росії на схід України, де вони можуть бути використані для підтримки агресивної війни проти України. Це – неприйнятно», – йдеться у заяві.

У Євросоюзі наголошують, що Росія повинна негайно і беззастережно звільнити всіх затриманих співробітників ОБСЄ і повернути майно організації законному власнику.

Крім того, постійний представник Великої Британії при ОБСЄ Ніл Буш заявив, що росія має надати вичерпні пояснення з приводу захоплення автомобілів СММ та їх застосування на окупованих територіях сходу України.

«Ми категорично засуджуємо очевидну крадіжку та неправомірне використання автомобілів ОБСЄ, які, за повідомленнями, застосовуються Росією на Донбасі. Як було заявлено, організація не має ані персоналу, ані транспортних засобів, розгорнутих на сході України – і про цей факт Росія добре знає. РФ повинна надати вичерпні пояснення», – заявив Буш.

Він закликав Росію негайно звільнити незаконно утримуваних співробітників СММ, а також припинити залякування та погрози.

Раніше постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Євгеній Цимбалюк під час засідання Постійної ради ОБСЄ заявив, що РФ викрала близько 50 автомобілів СММ ОБСЕ в Україні і перекинула їх на тимчасово окуповану територію на сході.

«Злочинний московський режим пішов далі і вчинив ще один злочин проти ОБСЄ, викравши близько 50 автомобілів СММ ОБСЄ. За повідомленнями, ці автомобілі були переміщені Росією на тимчасово окуповану територію на сході України на минулих вихідних», – сказав дипломат.

Він також наголосив на ймовірності провокацій з використанням захоплених автомобілів ОБСЄ. На думку Цимбалюка, РФ може вдатися до таких дій, оскільки відчуває безкарність.

16 січня журналіст Андрій Цаплієнко опублікував фото з КПП біля окупованого міста Ізварине в Луганській області, на якому зафіксувані трейлери з позашляховиками Toyota Land Cruiser з маркуванням ОБСЄ, що заїжджали з Росії.

Тогож дня ОБСЄ офіційно заявила, що її представників немає на Донбасі, а будь-які автомобілі з розпізнавальними знаками ОБСЄ «не використовуються в цілях ОБСЄ».

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.