Автор розслідування про корупційні закупівлі харчів для Міноборони, засновник проєкту «Наші гроші» Юрій Ніколов розповів, як кілька тижнів намагався достукатися до чиновників у високих кабінетах, після чого вирішив оприлюднити документи публічно.
Деталі історії, яка передувала оприлюдненню документів, він розповів на своїй сторінці в Facebook та в ефірі відеоканалу журналіста Євгена Плінського, повідомляє ZN.UA.
Юрій Ніколов розказав, як він два тижні ходив з документами по високих кабінетах і просив відреагувати на безлад. Йому в реакції відмовили. Не надали докази того що він помиляється, не пояснили чому такі ціни, не змінили контракт, а просто від нього відмахнулись. А після розголосу, почали звинувачувати, що це російське ІПСО, і потрібно щоб СБУ відкрила проти ЗМІ справу.
«На жаль держава очевидно робить свій вибір не на користь викорінення потенційно корупційних явищ, а на боротьбу з їх викриттям», – зазначив він.
При цьому, за словами розслідувача, у результату розголосу цієї історії, він отримав факти, яких бракувало в його розслідуванні.
«Я сходив на ютуб-канал до Евгений Плинский, докладно поговорили. А він вже від власних джерел отримав те, чого не було у мене – дані про закупівлі харчів Міноборони у другому півріччі 2022 року – з ТОВ «Ок ленд фуд» на серпень-листопад і з тим самим ТОВ «Актив компані» на грудень», – наголосив Юрій Ніколов.
Так, від початку війни корупційне постачання продуктів для Міноборони монополізував білоцерківський клан Тетяни Глиняної.
Першою, в ланцюжку постачальників харчів для ЗСУ за космічними цінами, була ТОВ ”Преміум Компані» яка зайшла на постачання з березня.
Влітку її змінила ТОВ «ОК ЛЕНД ФУД».
А з листопада завели вже ТОВ «Актив Компані» якій дали місячний контракт який продовжили в грудні на весь 2023 рік з цінами помноженими на два від ринкових.
«Важливий нюанс. Контракт з «Ок ленд фудом» передбачав поставку харчів не тільки для військових у далеких від лінії фронту Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській і Черкаських областях. Але і для військових частин Харківської й Донецької областей. Тобто саме у фронтових областях, куди доставка продуктів очевидно має коштувати дорожче, ніж у регіонах без активних бойових дій. Але навіть з урахуванням цього нюансу виявилось, що тоді контрактні ціни Міноборони були набагато ближчими до ринкових, ніж ціни на 2023 рік для військових частин, дислокованих далі від лінії фронту» – наголосив він.
«Яйця у вересні по контракту з МО коштували 6 грн/шт, у грудні 9 грн/шт, і з 1 січня 2023 – 17 гривень. Курячі стегенця були 84 грн/кг, 85 грн/кг, і зараз 120 грн/кг. Я не знаю, що тут ще пояснювати. Але Міноборони вирішило йти «до Служби безпеки України з метою проведення розслідування щодо поширення завідомо неправдивих відомостей, які шкодять інтересам оборони в особливий період»», – додав розслідувач.
Він також наголосив, що є ще час не наносити державному бюджету збитки.
«Все ще можна виправити. Річ у тому, що по останньому контракту оплати передбачені через 30 днів після актів прийомки-передачі. Тобто якщо яйці передані військовим 1 січня, то оплата за них має бути 1 лютого. А значить ще є тиждень для приведення контрактних цін до нормального стану. Але було б бажання», – зазначив автор розслідування.
Нагадаємо, у Міноборони стверджують, що оприлюднена ZN.UA інформація про закупівлю за завищеними цінами продуктів для військових нібито має «ознаки навмисних маніпуляцій та вводить в оману».
Водночас комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки викликав керівництво Міністерства оборони на своє засідання на тлі інформації про зловживання на державних закупівлях продуктів для військових опублікованої в розслідуванні Юрія Ніколова.
- Міноборони України підписало договір на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, які дислоковані у тилових регіонах, на загальну суму 13,16 млрд грн. Контракт укладений із ТОВ «Актив компані» зі статутним капіталом у тисячу гривень та всіма ознаками фірми-«прокладки». При цьому ціни на найбільш ходові харчі у межах угоди виявилися завищеними у 2-3 рази порівняно з роздрібними цінами у магазинах Києва, пише журналіст та засновник проєкту «Наші гроші» Юрій Ніколов у матеріалі для видання ZN.UA «Тилові пацюки Міноборони під час війни «пиляють» на харчах для ЗСУ більше, ніж за мирного життя».
- Договір з «Актив компані» від імені Міноборони підписав Богдан Хмельницький – директор департаменту держзакупівель, у якого влітку проводили обшуки у справі щодо розкрадань на поставках амуніції для військових.