Про це в ефірі програми «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар заявила Дар’я Каленюк, виконавча директорка Центру протидії корупції.
Вона навела приклад США, де всі закупівлі відкриті, навіть якщо це військове обладнання. Україні ж під час дії воєнного стану необхідно знайти баланс між прозорістю використання коштів платників податків і дотриманням секретності.
Каленюк вказала, що наразі приблизно 80% інформації про озброєння, яке надходить до України, є публічною. Так само, на її думку, має бути і з усіма оборонними закупівлями.
«Частина інформації має публікуватися через певний час. Але повністю закрити витрачання сотень мільярдів гривень державною таємницею без жодного парламентського, громадського контролю – так не можна навіть в умовах воєнного стану», – вважає експертка.
Вона наголосила, що для забезпечення прозорості закупівель потрібно перейти від паперової системи логістики до цифрової, в якій неможливо було б сфабрикувати потреби і закупити не те, що потрібно армії.
«Якби була система цифрової логістики, яка б містила інформацію про запити від батальйонів, від бригад, яких не вистачає технологій, снарядів, обладнання. Якби працювали робочі групи з числа наших військовослужбовців, які реально застосовують певні західні технології. Робоча група по бронетехніці. Я знаю, є така робоча група по літаках. Додати б сюди ще робочі групи по зв’язку, по дронах зараз ведеться рух. З обговоренням з військовими, а яка реальна потреба? Тоді можна було б відлагодити механізми: що ми купуємо, як і в кого. Але це треба з паперової армії перейти в цифрову. На жаль, я не бачу в міністра Резнікова бажання це зробити», – сказала Каленюк.
Повну текстову версію бесіди Дар’ї Каленюк з Валентиною Самар читайте за посиланням.
Як повідомлялось, Міноборони України підписало договір на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, які дислоковані у тилових регіонах, на загальну суму 13,16 млрд грн. Контракт укладений із ТОВ «Актив компані» зі статутним капіталом у тисячу гривень та всіма ознаками фірми-«прокладки». При цьому ціни на найбільш ходові харчі у межах угоди виявилися завищеними у 2-3 рази порівняно з роздрібними цінами у магазинах Києва, написав журналіст та засновник проєкту «Наші гроші» Юрій Ніколов у матеріалі для видання ZN.UA «Тилові пацюки Міноборони під час війни «пиляють» на харчах для ЗСУ більше, ніж за мирного життя».
30 січня 2023 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль доручив розробити оновлену систему закупівель для української армії. Обов’язковим елементом такої системи має стати публікація цін на продукти й товари.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter