Росія використовує ВПК Білорусі для підтримки тривалої війни з Україною – ISW

Новини
Олександр Лукашенко і Володимир Путін Фото: Reuters

Росія має намір поглинути елементи оборонної промисловості Білорусі в рамках зусиль Кремля з переозброєння російської армії для підтримки тривалої війни проти України.

Про це йдеться у звіті аналітиків вашингтонського Інституту вивчення війни (ISW).

В Інституті звернули увагу на слова Олександра Лукашенка, який заявив 17 лютого під час зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним у Москві, що білоруська аерокосмічна промисловість готова виробляти штурмовики Су-25 для російських військових за підтримки російських технологій.

Лукашенко також заявив, що білоруський державний Мінський автомобільний завод почав виробляти компоненти для російського «КАМАЗа» і висловив готовність допомогти Росії у виробництві електронних компонентів для заміщення втраченого західного імпорту.

Він також заявив, що Білорусь на 100% виконує невизначені угоди про співпрацю у сфері оборони і безпеки, про які Білорусь і Росія домовилися «три місяці тому».

В ISW вважають, що Росія активніше використовуватиме військово-промисловий комплекс Білорусі для посилення власного військового потенціалу.

«Додаткові Су-25 і запчастини для вантажівок, ймовірно, не є критично важливими для успіху довгострокових військових зусиль Росії. Попри заяви Лукашенка, Кремль може захопити білоруські заводи і переобладнати їх для виробництва критично важливої техніки, якої потребують російські військові. Росіяни також можуть спробувати перепрофілювати заводи, які зараз задіяні або оснащені для виробництва Су-25 і вантажівок, для виробництва більш терміново необхідної техніки», – зазначають експерти.

За оцінкою ISW, Лукашенко, ймовірно, розплачується за відмову від більшої вимоги Путіна до білоруських сил приєднатися до вторгнення в Україну, роблячи менші поступки, від яких він роками стримувався. Запізнілі поступки Лукашенка та подальша відмова залучити білоруські сили до російського вторгнення вказують на рішучість Лукашенка утримати білоруські сили від прямої участі у російській війні проти України.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.