Шансів швидко відновити економіку на деокупованих територіях Півдня України немає – Євген Хлобистов

Новини
Євген Хлобистов, професор Києво-Могилянської академії, координатор Експертної мережі Кримської платформи Фото: investigator.org.ua

Наслідки військових дій і окупації на звільненому від російських окупантів Півдні України залишаться на роки. Шансів швидко відновити економіку регіону немає, а значні площі  сільгоспугідь забрудені вибухонебезпечними предметами.

Про це в ефірі програми «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар заявив Євген Хлобистов, доктор економіки, професор Києво-Могилянської академії та координатор Експертної мережі Кримської платформи.

Він зазначив, що головна перешкода відновлення економіки південних регіонів – обстріли російських військ та замінування територій. Зокрема, міністерство аграрної політики України прогнозує, що цієї весни засіяти вдасться лише до 40% площ  звільнених угідь у Миколаївській, Херсонській і Харківській областях. І то – після їх очищення від вибухонебезпечних предметів. 

«Там, де безпосередньо були бої, будь-яка господарська діяльність, пов’язана з залученням техніки, буде наражатися на небезпеку ураження снарядами і мінами. Ми сьогодні навіть не маємо моніторингу рівня небезпеки цих територій. Це окрема і дуже серйозна робота, на яку Україна сьогодні не має технічної, фізичної, людської можливості», – сказав Хлобистов.

Він вважає, що спершу необхідно відновити критичну інфраструктуру. Далі – систему традиційного господарювання, зокрема і сільське господарство. Ці завдання мав би вирішити Фонд відновлення майна та зруйнованої інфраструктури, який промоутує Уряд і Офіс президента. Але він формально досі не створений. Як він працюватиме, як розподілятиме гроші і про які суми взагалі йдеться, поки невідомо.

«Можна стверджувати, що зараз ми знаходимось у стадії усвідомлення цих проблем. Вони поки не перейшли в площину публічного активного обговорення. Скоріше за все йдеться про те, що поки [створення такого Фонду] приємне позитивне побажання, до якого конкретні кроки ще не зроблені», – зазначив Хлобистов.

Повну текстову версію бесіди Євгена Хлобистова з Валентиною Самар читайте за посиланням.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter