У Криму 13 політв’язнів можуть залишитися без належного захисту через анулювання ліцензій адвокатів Гемеджі та Кямілєва

Новини
Захисники кримських політв'язнів Ліля Гемеджі та Рустем Кямілєв. Колаж: krymsos.com

Через анулювання так званою «Адвокатською палатою Криму» адвокатських ліцензій юристів Лілі Гемеджі та Рустема Кямілєва 13 жертв політично вмотивованих переслідувань в окупованому Криму можуть залишитися без належного правового захисту.

Про це повідомив аналітик громадської організації КримSOS Євгеній Ярошенко.

«Окупанти продовжують посилювати репресії проти незалежних адвокатів у Криму… Стало відомо, що за позовом так званої «Адвокатської палати Криму» були анульовані адвокатські ліцензії Лілі Гемеджі та Рустема Кямілєва. На момент позбавлення ліцензій Гемеджі захищала 11 жертв політичних репресій у Криму, а Кямілєв – 2. Отже, без належного правового захисту можуть залишитися 13 кримських політв’язнів», – сказав Ярошенко.

Відтепер Ліля Гемеджі та Рустем Кямілєв не можуть захищати своїх підзахисних у кримінальних справах, представляти їхні інтереси під час досудового слідства та в судах.

У КримSOS нагадали, що утиски незалежних адвокатів у Криму суперечать «Основним положенням про роль адвокатів», ухваленим VIII Конгресом ООН із запобігання злочинам (1990 р.), які гарантують адвокатам «можливість здійснювати їхні професійні обов’язки без залякування, перешкод, завдання турботи й недоречного втручання». У свою чергу, позбавлення адвокатських ліцензій ускладнюватимуть право затриманого, підозрюваного, обвинуваченого або засудженого захищати себе за посередництвом обраного на власний розсуд захисника, яке гарантоване ст. 6 (3)(c) Європейської конвенції з прав людини та ст. 14 (3)(d) Міжнародного пакту про громадянські й політичні права.

Як повідомили у представництві президента України в Автономній Республіці Крим, «Адвокатська палата» анулювала адвокатські ліцензії Гемеджі та Кямілєва шляхом зустрічного позову, коли кримські юристи намагалися стати членами саме цієї палати, адже займаються справами політв’язнів у тимчасово окупованому Криму.

«Тиск та переслідування незалежних адвокатів, які захищають громадян України, з боку окупаційних адміністрацій Криму тривають уже не перший рік, однак значно посилилися з початком повномасштабного вторгнення. Затримання та незаконні арешти, напади на адвокатський офіс Еміля Курбедінова, попередження про неприпустимість нібито неузгоджених акцій, регулярні перешкоджання доступу до клієнтів, дискредитаційні кампанії проти незалежних адвокатів в окупаційних медіа та інші форми тиску … Саме захисники – один із небагатьох останніх каналів зв’язку та захисту політв’язнів, яких РФ незаконно утримує в окупації», – зазначили у відомстві.

Нагадаємо:

  • У серпні 2022 року у росії адвокатська палата Чечні позбавила професійного статусу адвокатів Лілю Гемеджі, Рустема Кямілєва та Назіма Шейхмамбетова з окупованого Криму, які захищають політв’язнів на півострові. Юристи не зможуть брати участь у кримінальних справах. Крім того, вони не мають права складати іспит на повторне набуття адвокатського статусу протягом року.