Окупанти влаштували полігон у Приазовському національному природному парку на Запоріжчині: проводять артстрільби, знищують тварин і вирубують ліс

Новини
Приазовський національний природний парк Фото: forpost.media

Приазовський національний природний парк (ПНПП) знаходиться на узбережжі Молочного лиману Азовського моря. Окупанти облаштували тут військовий полігон, де муштрують мобілізованих. Військові РФ руйнують ландшафт мінометними стрільбами, вирубують ліс для будівництва фортифікаційних споруд, знищують тварин і рибу. Острівець, на якому гніздились червонокнижні пелікани, повністю знищено.

Про те, як  російські окупанти змінюють ландшафт і екосистему Приазовського національного парку  Центру журналістських розслідувань розповів його директор Дмитро Воловик

«На території парку, поблизу Радивонівського лісництва з липня 2022 року окупантами організований мінометний полігон. Вони навчаються стріляти з різних видів зброї, артснаряди летят в сторону Мордвинівки. Це заповідна зона гідрологічного заказника «Молочний лиман». Там зимує молодняк пеленгаса – це такий «дитячий садочок» для риб. Артобстріли можуть призвести до того, що риба просто загине. Схожа ситуація на Утлюкському лимані: артснаряди летят просто в сам лиман, який є нерестилищем для бичка», – розповів Дмитро Воловик.

За його словами, загарбники разом з місцевими зрадникам організували варварський вилов риби на лимані. Було встановлено щонайменше вісім кілометрів риболовних сіток. Лов риби доходив до п’яти тонн на добу.

Дмитро Воловик, директор Приазовського національного природного парку Фото: Facebook Дмитро Воловик

Директор Приазовського нацпарку підтверджує і факт «заготівлі м’яса» окупантами у заповіднику острова Бірючий, що входить до складу Азово-Сиваського національного природного парку.

«Є підтверджена інформація, що відстріляних тварин з Бірючого вивозять вантажівками. Я знаю про факт, коли окупанти настріляли повний КаМАЗ копитних, з кузова просто стікала кров», – говорить Воловик.

За рік окупації на території Приазовського нацпарку зафіксовано більше 20 пожеж. В тому числі, –  в заповідних зонах, таких як заплава річки Берда.

За словами Воловика, одним із наслідків російської агресії є забруднення Азовського моря. Головна причина – пуски ракет над акваторією поблизу Генічеська. Дуже багато ракет потрапляє в море, через токсичні сполуки фіксується загибель дельфінів.

У розпорядженні ЦЖР також є відео з Генічеська, зняте наприкінці березня, на якому зафіксована масова загибель камбали-калкан.

Критична ситуація, за словами Дмитра Воловика, склалася зі збереженням сотень видів птахів Приазов’я. Адже на місцях їхнього гніздування, куди навіть науковці намагалися зайвого разу не заходити, щоб не порушити спокій пернатих, постійно звучать вибухи і постріли.

За словами Воловика, один з острівців, де тільки-тільки заснувалася колонія червонокнижних рожевих і кучерявих пеліканів, перестав існувати. Окупанти буквально стерли його артилерією.

Пелікани на відпочинку на Пташиних островах. Молочний ліман. Приазовський НПП. Запорізька область. 23.08.2021. Фото: Facebook Игорь Головков

Раїса Черничко, старша наукова співробітниця Азово-Чорноморської орнітологічної станції Інституту зоології Академії наук України розповіла Центру журналістських розслідувань про те, що частина території Приазовського нацпарку, у тому числі верхів’я Молочного лиману, є водно-болотними угіддями міжнародного значення, надважливою територією для близько 280 видів птахів. 

«Для близько 200 видів саме наш регіон був «станцією дозаправки» під час міграції. Тобто тут вони відновлювали сили для польоту на тисячі кілометрів. Близько 100 видів пернатих зимували в нашому регіоні. Зараз вони всі в небезпеці через втрату кормової бази, місць гніздування та постійний шум і присутність людини», – пояснює науковиця.

При цьому повністю оцінити збитки для орнітофауни, як і для всього довкілля можна можна буде тільки після деокупації. 

«І то, не відразу. Адже величезні площі нацпарку можуть бути заміновані, тобто ми не зможемо відразу вільно піти і проводити там дослідження», – додала Раїса Черничко.

Раїса Черничко, старша наукова співробітниця Азово-Чорноморської орнітологічної станції Інституту зоології Академії наук України Фото: Facebook Раиса Черничко

За даними Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, станом на 18 квітня 2023 року внаслідок впливу воєнних дій на довкілля збитки склали 441 млрд гривень.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.