Комісія Мінкультури з прийому-передачі держмайна Києво-Печерської лаври завершила роботу, УПЦ МП за три дні має залишити приміщення

Новини
Успенський собор і Трапезна церква (праворуч) Києво-Печерської Лаври Фото: Shutterstock

Комісія Міністерства культури та інформаційної політики України з прийому-передачі державного майна Києво-Печерської лаври завершила свою роботу та підписала акт приймання-передачі з Національним заповідником. Представники Української православної церкви (Московського патріархату) мають три дні, аби залишити приміщення.

Про це повідомив міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко у Facebook.

«Вчора, 5.06.2023 року Комісія МКІП з приймання-передачі державного майна Лаври завершила свою роботу та підписала із Заповідником акт приймання-передачі державного майна Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», яким підтвердила передачу державного майна у користування Заповіднику», – написав Ткаченко.

За його словами, комісія перевірила та повертає державі 79 об’єктів. При цьому всі ці об’єкти перебувають у різному стані. Зокрема, УПЦ МП протягом перебування на території лаври самовільно перебудовувала, добудовувала та переплановувала пам’ятки культури. Крім того, Московський патріархат без дозволів позводив новобудови на території заповідника.

«Тепер, після того як Заповідник направив вимогу УПЦ МП про невідкладне звільнення, припинення користування та повернення Заповіднику його майна, остання має протягом 3 робочих днів з дня їх отримання це зробити», – зазначив міністр.

За його словами, якщо УПЦ МП відмовиться виконувати вимоги, то рішення щодо усунення перешкод користування майном Заповідника прийматиме суд.

«Сьогодні представники Монастиря відмовилися через канцелярію прийняти Акт прийому-передачі державного майна. Заповідник відправив всі документи поштою та в електронному форматі», – додав Ткаченко.

Києво-Печерська лавра – православний монастирський комплекс у Києві. Визначна пам’ятка історії та архітектури. Заснований 1051 року як печерний монастир за межами Києва. 1994 року разом із Софійським собором внесений до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Нагадаємо:

  • В кінці грудня 2022 року МКІП рекомендував Лаврському заповідникові не продовжувати угоду з УПЦ МП на оренду Успенського собору й Трапезної церкви у Верхній Лаврі, термін якої сплив 1 січня 2023 року. Міністр культури і інформаційної політики Олександр Ткаченко повідомив, що майно Нижньої Лаври також пройде перевірку на правомірність його використання УПЦ МП. Результати перевірки, які стануть відомими через два-три місяці, вирішать подальшу долю монастирського комплексу.
  • 10 березня 2023 року стало відомо, що Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» розриває договір оренди зі Свято-Успенським монастирем УПЦ МП з 29 березня 2023 року. Після цього намісник Свято-Успенської Києво-Печерської лаври митрополит Павло заявив, що ченці УПЦ (МП) не мають наміру виселятися з неї.
  • 30 березня 2023 року Кабмін України визнав таким, що втратило чинність, розпорядження уряду часів Віктора Януковича від 11 липня 2013 року про передачу в безоплатне користування Свято-Успенській Києво-Печерській лаврі УПЦ МП будівель і споруд.
  • 12 квітня 2023 року комісія Мінкультури з приймання-передачі державного майна після двох тижнів недопуску до приміщень монастиря розпочала роботу в Києво-Печерській лаврі та зафіксувала порушення користування лаврою представниками УПЦ МП.
  • Роботу Комісії Мінкультури з перевірки збереження культурних цінностей заповідника «Києво-Печерська лавра» УПЦ МП продовжено до 30 червня.