Що буде з водопостачанням Бердянська і півдня Запоріжчини після теракту росіян на Каховській ГЕС?

Новини
Баклажки з морською водою на дамбі у Бердянську під час зневоднення міста через аварію на каналізаційному колекторі, січень 2019 р. Фото: Юлія Покас

Очевидно, що підрив дамби Каховської ГЕС – це і колосальна екологічна біда, і величезна шкода економіці Херсонської та Запорізької областей. При цьому, більшість негативних наслідків чекають саме на тимчасово окуповані регіони Півдня України.

Знищення Каховського водосховища надовго зневоднить південь та схід, повідомляє запорізький кореспондент Центру журналістських розслідувань.

Такі курортні  міста, як Бердянськ і Приморськ, а також десятки селищ довкола, надовго залишаться без якісного  водопостачання.

Питна вода з 2004 року надходила на південь Запорізької області саме з Каховського водосховища Західним груповим водоводом майже на 175 км. Тривалість транспортування у 8 днів зношеними трубами погіршувала якість води, особливо влітку, під час цвітіння води у Каховському водосховищі, і вона ще й потребувала доочистки.

«Через ситуацію  на Каховській ГЕС на дніпровську воду поки що Бердянськ може не розраховувати. До моменту відновлення ГЕС наша вода – це р.Берда та свердловини. Можливо, залежно від водорозбору, цього не буде вистачати місту в пікові  години. І не забуваємо, що за показниками якості, жорсткості та іншими санітарними нормами вода з тієї ж річки Берди не відповідає визначенню «питна», – прокоментував для ЦЖР бердянський волонтер та член Наглядової ради КП «Бердянськводоканал» Костянтин Дадаєв. 

Водосховище на річці Берда за 20 км на північ від Бердянська, жовтень 2019 р. Фото: Денис Тарановський

Майже два десятки років Бердянське водосховище залишилось резервним джерелом, а вода в ньому майже в 10 разів перевищує показники дніпровської за жорсткістю, мінералізацією, вмістом сульфатів. 

«Я маю тестер жорсткості води. Загалом у нормі показники від 40 до 100, не страшно, якщо трохи підвищені (до 150), пити можна. Якщо показники вищі, це означає, що у воді багато всього в сухому осаді, і це, або лікувальна мінеральна вода (натрій, магній, калій і тд), або ж небезпечна для вживання рідина. Тестер показав у воді з-під крану в Бердянську – 209 одиниць 10-го ступеня», – зазначив Дадаєв.

«Питна» вода на світлинах бердянців в місцевих Telegram-чатах, 27.05.2023 р.

Втім, ще задовго до теракту на Каховській ГЕС російські окупанти планомірно знищували водне господарство регіону, яке і до 24.02.2022 р. було вкрай проблемним. 

За інформацією багаторічного головного інженера і останнього директора КП «Бердянськводоканал» Андрія Бурлея, мешканці тимчасово окупованого Бердянська з березня вже не бачили в кранах дніпровську воду. А власне перебої почалися ще з осені 2022 року. Отже, поганіше бердянцям наразі не стане, бо і так вже гірше нікуди.  

Андрій Бурлей розповів Центру журналістських розслідувань, що про реальні масштаби катастрофи можна буде говорити тільки після повного обстеження зруйнованої ГЕС та всієї системи Каховського магістрального водоводу. А це буде можливим лише, як зійде «велика вода» і, звісно, після деокупації Херсонської та Запорізької областей. Впевнено можна говорити лише про те, що навіть після звільнення територій на усунення наслідків терористичного акту росіян доведеться витратити дуже багато часу і ресурсів. 

Центр журналістських розслідувань веде хроніку всіх головних подій довкола ситуації на Каховській ГЕС, новина постійно оновлюється за цим посиланням.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter