Піддаватися шантажу Росії заради продовження зернової угоди не можна – Богдан Устименко

Новини
Балкер PANGEO, зафрахтований Всесвітньою продовольчою програмою ООН, виходить з порту Чорноморська Фото: mtu.gov.ua

Україна і західні партнери не повинні піддаватися російському шантажу і йти на поступки країні-агресорці заради продовження зернової угоди.

Про це в ефірі програми «Питання національної безпеки» заявив Богдан Устименко, юрист-міжнародник, фахівець з міжнародного морського права.

Він нагадав, що у 2021 році Україна заробила на експорті 68 млрд доларів. 70% всіх експортних вантажів на загальну суму 47 млрд доларів було експортовано саме через морські порти. Фактично в України морська економіка. Але навіть зважаючи на економічні втрати йти на поводу в шантажистів не можна.

«Зернова угода, на жаль, і так дуже слабко працює. Російська Федерація штучно робить все, щоб Україна не отримувала економічного ефекту від цього гуманітарного коридору. Особисто моя думка: краще пожертвувати зерновим коридором, але не допустити підключення одного з основних банків агресора до SWIFT (як цього вимагає РФ для продовження роботи зернового коридору – ред.)», – заявив Устименко.

На його думку, у цій ситуації Україна має продовжувати наполягати на поставках партнерами далекобійних ракет і безпілотних засобів, адже тільки зброя допоможе розблокувати морські порти і повернути безпеку в Азовське і Чорне моря.

Устименко також порадив дещо змінити акценти в інформаційній політиці України і комунікації з партнерами.

«На жаль, до злочинів Росії всі вже звикли. Нам треба доносити нові меседжі, продемонструвати, що буде, якщо Україна програє. До якої кризи світового масштабу це призведе. Я вже не кажу про геноцид і знищення мільйонів людей в Україні», – вважає експерт.

Повну текстову версію інтерв’ю Богдана Устименко Валентині Самар у програмі «Питання національної безпеки» читайте за посиланням.

Як повідомлялося, 22 липня 2022 року Україна, Туреччина та ООН у Стамбулі підписали угоду про розблокування українських портів для вивезення зерна. 26 липня в Стамбулі приступив до інтенсивної роботи Спільний координаційний центр, який здійснює моніторинг роботи «зернових коридорів» відповідно до угоди про експорт продовольства з портів України, підписаної 22 липня.

17 липня 2023 року закінчується термін зернової угоди. Росія погрожує вийти з угоди, якщо «Россельхозбанк» не перепідключать до міжнародної міжбанківської системи SWIFT. Наглядову раду «Россельхозбанка» очолює міністр сільського господарства Росії Дмітрій Патрушев. Він безпосередньо курує вивезення краденого зерна із захоплених Росією українських портів.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter