Окупанти продовжують мінувати ЗАЕС, куди приїздив Кирієнко вирішувати проблеми з комплектуванням станції персоналом – ГУР

Новини
Російський військовий на КПП Запорізької АЕС. Фото: Reuters

Російські окупанти продовжують мінування Запорізької атомної електростанції та об’єктів на її території. 6 липня на станцію приїздив заступник керівника адміністрації президента РФ Сєргєй Кірієнко для вирішення проблем з комплектуванням ЗАЕС персоналом, бо велика частина українських фахівців виїхала з окупованої території, або відмовляється працювати на загарбників.

Про це повідомляє Головне управління розвідки Міністерства оборони України.

«Окупанти продовжують мінування Запорізької атомної електростанції та об’єктів на території станції. Наразі на територію ЗАЕС доставляються міни та вибухові речовини. В технічних приміщеннях та у машинних залах встановлені мінно-вибухові загородження, які складаються з керованих дистанційно та некерованих протипіхотних мін спрямованого типу», – йдеться у повідомленні.

Як вказують у військовій розвідці, здебільшого окупанти використовуються міни спрямованого типу радянських зразків: МОН-50, МОН-90, МОН-100, МОН-200.

Також в ГУР повідомили, що 6 липня на Запорізьку АЕС приїздив заступник керівника адміністрації президента РФ Сєргєй Кірієнко.

«Офіційна мета приїзду Кірієнка – ознайомлення зі станом справ на станції та перевірка загальної безпеки. Неофіційно – посланець Путіна мав продемонструвати відсутність панічних настроїв, а також спробувати вирішити проблемні питання, пов’язані з комплектуванням станції персоналом. Після початку вторгнення велика частина кваліфікованого персоналу станції або залишила окуповані території, або відмовилась підписувати нав’язані договори з Росатомом», – зазначили військові розвідники.

За їх даними, спроби залучити російських спеціалістів також не стали успішними, адже ті часто відмовляються їхати на ЗАЕС навіть попри обіцяні зарплати та пільги.

«Згідно з отриманою інформацією, на станції проведено нараду за участі Кірієнка та гауляйтера Запорізької області Євгена Балицького щодо додаткового стимулювання потенційних працівників з Росії. Для цього планується надавати росіянам житло, вилучене в українців, які покинули територію Енергодару. Планується, що таким чином буде розселено до 4500 росіян. Втім, наразі бажаючих їхати на ЗАЕС небагато», – підсумували в ГУР.

Як повідомлялось, 4 березня 2022 року окупанти захопили Енергодар та ЗАЕС поряд із містом. Це найбільша за розмірами АЕС у Європі та третя – у світі. Вона працює в об’єднаній енергосистемі України трьома із шести блоків. 21 липня Енергоатом повідомив, що окупанти завели важку техніку до машинної зали енергоблоку. Російська окупаційна влада обмежує присутність українських співробітників на станції. Російські військові майже щодня обстрілюють майданчик захопленої ними ЗАЕС, а сама станція замінована.

5 жовтня 2022 року Володимир Путін підписав «указ», у якому доручив «передати в управління РФ» Запорізьку атомну електростанцію, яку захопили російські військові.

22 червня 2023 року президент України Володимир Зеленський повідомив, що за даними військової розвідки, російські окупанти готують теракт на Запорізькій АЕС з викидом радіації. Україна передає всю наявну інформацію партнерам у світі.

За даними ГУР Міноборони України, окупанти зменшують присутність на території Запорізької АЕС та у місті-супутнику Енергодарі. Персоналу, що залишається на станції, дано вказівку «в разі будь-яких аварійних ситуацій звинувачувати Україну».

За даними Енергоатома, на території ЗАЕС розміщено близько 500 росіських військовослужбовців і 50 одиниць важкого озброєння армії РФ. Військова техніка, боєприпаси та вибухові речовини, розташовані в турбінних залах енергоблоків №1, №2 та №4.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter