Російський мультимільярдер Володимир Лісін співпрацює з оборонкою РФ, західні санкції його оминули – Схеми

Новини
Владимир Лисин

Російський виробник сталі ПАО «НЛМК» олігарха Володимира Лісіна, який не потрапив під санкції Заходу, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну продовжив виконувати держзамовлення для пенітенціарної служби та заводу, що розробляє і випускає радіолокаційні системи управління артилерією Військово-морського флоту Росії.

Про це повідомляють журналісти Схем – Радіо Свобода.

Згідно з даними сайту публічних закупівель РФ, НЛМК протягом 2022-2023 років щонайменше вісім разів перемагало у тендерах на постачання сталі для державних органів Росії. Сім із них – на постачання анізотропної та ізотропної сталі для колонії №1 в Костромській області. Колонія закупила сталі у підприємства Лісіна на суму 66,2 мільйона рублів (729 тисяч доларів). Восьмий державний тендер, який за час повномасштабного вторгнення РФ в Україну отримала компанія НЛМК, – на постачання ізотопної сталі для АО «Изумруд» (місто Владивосток, контролюється державним Росимуществом).

НЛМК поза конкурсною процедурою переміг у тендері, оголошеному Изумрудом 25 травня 2022 року. Предмет закупівлі – сталь нержавіюча в злитках або інших первинних формах та напівфабрикати з нержавіючої сталі. Завод Изумруд працює у військово-оборонному комплексі Росії. Розробляє системи управління артилерією, двигуни для безпілотників та системи скидання вибухівки з БПЛА.

На початку 2023-го повноважний представник президента РФ Володимира Путіна на Далекому Сході Юрій Трутнєв офіційно відвідав Изумруд. Місцеві російські ЗМІ пишуть про Изумруд як про «системоутворююче підприємство, розробника та виробника радіолокаційних систем управління артилерійською зброєю на кораблях Військово-морського флоту Росії». А під час зустрічі із Трутнєвим «керівництво підприємства продемонструвало малогабаритну систему управління штатною артилерійською зброєю калібрів 5,45 – 12,7 по боротьбі з малогабаритними безпілотниками, а також двигун для великих БПЛА, та універсальну систему для скидання вибухівки, яка монтується безпосередньо на квадрокоптери».

У лютому 2023 року Изумруд потрапило під санкції Великої Британії, а в квітні – України.

У пресслужбі НЛМК журналістам Схем повідомили, що костромська колонія є виробником електротехнічного обладнання для різного цивільного застосування, у тому числі мережевих та вимірювальних трансформаторів, світлодіодних світильників. Водночас Изумруд також є виробником побутових електроприладів, зокрема компресорів, зарядно-розрядних та комутаційних щитів. У компанії запевняють, що НЛМК постачав цій компанії відповідну сталь до травня 2022 року. Після включення Изумруду до списку санкцій Великої Британії, поставки не здійснювалися.

Схеми повідомляли, що в період із 2014 по 2019 роки НЛМК постачав сталь Науково-виробничому об’єднанню Електромашина, що виготовляє бойовий модуль Охотник. Електротехнічну сталь від НЛМК у 2017 році отримав Марійський машинобудівний завод, що працює над розробкою зенітних систем. Також НЛМК постачав електротехнічну сталь Інституту Забабахіна, що розробляє та випробовує ядерні і термоядерні боєприпаси, та держпідприємству Виробниче об’єднання Север (виробляє компоненти для ядерних боєприпасів). При цьому в НЛМК говорять, що не виготовляють продукцію, яка може використовуватись у військових цілях.

Володимир Лісін – найбагатший росіянин за версією Forbes у 2022 році та третій у списку найбагатших у 2023 році. Статки Лісіна за рік війни зросли з 18,4 мільярдів доларів до 22 мільярдів, однак його обігнали Андрій Мельниченко (25 мільярдів доларів) і Володимир Потанін (23,7 мільярда доларів). Група НЛМК – це металургійна імперія Володимира Лісіна. НЛМК розшифровується як Новолипецький металургійний комбінат. Головною компанією групи в Росії є ПАО «НЛМК», у якій Володимир Лісін – голова ради директорів. Проти Володимира Лісіна ввели персональні санкції лише Україна та Австралія. Лісін досі уникає санкцій США, Британії та Євросоюзу. У металургійній імперії Лісіна є дочірні компанії в Європі та США. На території Сполучених Штатів працює три компанії, а саме в Індіані та Пенсильванії.

  • 19 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про введення санкцій проти близько 4000 громадян РФ та компаній. Лісін у цьому переліку є.