Ташева: Після звільнення Криму покарання очікує на близько 10 тисяч колаборантів, однак його уникнуть ті, кого Україна вважає жертвами окупації

Новини
Таміла Ташева, постійна представниця президента України в АР Крим Фото: facebook.com/tamila.tasheva

Після звільнення Криму покарання очікує на близько 10 тисяч посадовців-колаборантів, які співпрацювали з російськими окупантами. Водночас Україна застосовуватиме гнучкий підхід до оцінки дій потенційних колаборантів і не буде карати тих, кого вважає жертвами окупації.

Про це заявила постійна представниця президента України в Криму Таміла Ташева у коментарі виданню Newsweek.

«Я припускаю, що вони [колаборанти] поїдуть з Криму до того, як туди увійдуть [Збройні сили України], тому, що стосується притягнення до відповідальності всіх колаборантів, – тих, хто перейшов на бік окупантів у 2014 році або пізніше – очевидно, що вони очікують цього і, швидше за все, намагатимуться втекти», – сказала Ташева.

За її словами, держава планує проводити систематичну оцінку тих, хто залишився на півострові.

«Що стосується тих, хто є громадянами України, то ми будемо розглядати їх як таких, незалежно від того, чи отримали вони російське громадянство з 2014 року добровільно чи під примусом. Але якщо ви залишаєтеся і берете участь у незаконній окупації та воєнних злочинах, скоєних росіянами, ви будете притягнуті до відповідальності», – сказала представниця президента.

«Ключовим моментом є те, що громадяни України, які опинилися в окупації і не співпрацювали з росіянами, будуть вважатися жертвами вторгнення, і ми зробимо все, щоб захистити їхні права. І можуть бути пом’якшувальні обставини – багато з них стали жертвами російської пропаганди, залякувань і погроз, російської правової системи, і навіть російської культури і мови. Все це потрібно брати до уваги», – додала Ташева.

Вона вказала, що притягнення до відповідальності буде не простим процесом, тому вже зараз розробляється правова база для майбутніх судових процесів, включаючи люстрацію колишніх чиновників – громадян України, які співпрацювали з окупаційними адміністраціями.

«Їм буде заборонено займати державні або офіційні посади протягом декількох років, як мінімум. Багато хто буде притягнутий до відповідальності, але це не будуть мільйони чи навіть сотні тисяч. Це буде, можливо, десять тисяч», – сказала Ташева про українських чиновників у Криму, які потраплять під люстрацію.

За її словами, питання амністії зараз не може розглядатися детально – доки триває «гаряча фаза» війни.

«Щодня гинуть наші люди, обстрілюються наші міста – зараз не час і не місце обговорювати будь-яку майбутню амністію злочинців. Існує величезний запит на правосуддя щодо тих, хто керував або брав участь у переслідуванні цивільних осіб, хто вбивав і грабував наші міста, хто нападав на меншини, такі як кримські татари, і ми повинні задовольнити цей запит», – наголосила Ташева.

Як повідомлялось, 13 лютого 2023 року Таміла Ташева заявила, что для забезпечення державного управління у Криму після його деокупації Україні необхідно буде створити на півострові місцеві військові чи військово-цивільні адміністрації та залучити майже 50 тисяч кадрових працівників, значну частину з яких необхідно буде набрати на підконтрольній Україні території.

Упродовж всього терміну окупації Росії перетворювала Крим на військову базу і плацдарм для повномасштабного вторгнення на материкову частину Україну. І хоча на території півострова активні бойові дії поки не ведуться, Крим від початку втягнутий у війну. Російські окупанти накопичують тут військову техніку і особовий склад, проводять насильницьку мобілізацію і жорстоко переслідують за будь-який спротив. Про наслідки війни у Криму та план України з деокупації і реінтеграції півострова читайте в інтерв’ю Таміли Ташевої, постійної представниці президента України в АРК і Севастополі, в ефірі програми «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter