Окупанти повністю розграбували інженерно-диспетчерський корпус Каховського магістрального каналу на Херсонщині – фото

Новини
Управління та головна насосна станція Каховського магістрального каналу. Фото: архів УГКМК

Російські загарбники повністю розграбували і перетворили на величезний смітник двоповерхову будівлю інженерно-диспетчерського корпусу керування системою водорозподілу Управління Головного Каховського магістрального каналу (далі – УГКМК) в смт Любимівка на Херсонщині. Грабувати його вони продовжують просто зараз. Тож відновлювати роботу каналу вони явно не збираються.

Центру журналістських розслідувань вдалося отримати і проаналізувати кілька десятків фотографій з розграбованого росіянами інженерно-диспетчерського корпусу УГКМК. 

На них видно вирвані «з коренем» усі дерев’яні двері в будівлі, а також двері до туалету. На кухні і в багатьох інших приміщеннях вирвані дроти, демонтовані конвектори, вкрадені кава-машини та інше кухонне обладнання, особисті речі працівників, пічка і частина опалювальних батарей, на підлозі валяються залишки чиїхось старих мобільних телефонів. У деяких місцях загарбники залишили характерні написи з символікою російської агресії проти України.

Розграбований росіянами інженерно-диспетчерський корпус УГКМК. Фото: investigator.org.ua

За словами джерел ЦЖР, ще кілька тижнів тому трансформаторні шафи в корпусі інженерно-диспетчерського керування були цілими. Зараз вони розкурочені. Всі сейфи взламані. 

Розграбований росіянами інженерно-диспетчерський корпус УГКМК. Фото: investigator.org.ua

«Явно видно, що окупанти шукають мідь – зараз на окупованій частині Херсонщини за неї дають гарні гроші. Вони познімали і вирізали всі проводи ПВС з мідними жилами», – розповіли джерела ЦЖР.

Розграбований росіянами інженерно-диспетчерський корпус УГКМК. Фото: investigator.org.ua

У будівлі зникло більше десяти комп’ютерів, почав поступово зникати ламінат з підлоги, вирвані шланги з протипожежних гідрантів, світильники. Всюди валяються купи сміття, розбитих меблів, обладнання, інструментів.

Розграбований росіянами інженерно-диспетчерський корпус УГКМК. Фото: investigator.org.ua

Таке враження, нібито в будівлі довгий час проживали якісь свині. Не випадково саме з ними асоціюються самі росіяни, які й вчинили весь цей безлад.

Розграбований росіянами інженерно-диспетчерський корпус УГКМК. Фото: investigator.org.ua

Самі окупанти неодноразово заявляли про свій намір відродити роботу УГКМК після того як у листопаді 2022 року самі ж обстріляли його головну насосну станцію і повністю її затопили. В липні на УГКМК навіть привозили заступника голови російського уряду Марата Хуснулліна. Однак дії росіян і розграбування ними майна УГКМК доводить, що нічого відновлювати тут вони не збираються. А, можливо, вони розуміють, що скоро їм доведеться тікати з Херсонської області.

Віцепрем’єр РФ Марат Хуснуллін (у центрі) біля затопленої головної насосної станції УГКМК у липні 2023 року. Фото: окупаційні пабліки

«Без інженерно-диспетчерського корпусу УГКМК неможливо контролювати і керувати всією системою розподілу води. З цієї будівлі регулювали подачу води на 28 насосних станціях і чотирьох перегороджувальних спорудах УГКМК. Ця робота здійснювалася цілодобово, тому в цьому корпусі були всі умови для цілодобового перебування працівників, там була кухня, душова, кімната для відпочинку, міні-оранжерея. Була там сучасна техніка, зроблений сучасний гарний ремонт. Тепер від цього нічого не залишилося крім відсирівших стін і стелі та куп сміття», – сказали ЦЖР співробітники УГКМК.

Так колись виглядав один із кабінетів в інженерно-диспетчерському корпусі. Фото з архіву УГКМК

Як повідомляв ЦЖР, залишки застояної води з першого б’єфу УГКМК російські окупанти зараз перекидають до Бердянського району Запорізької області. Для цього вони заборонили місцевим підходити до русла каналу і намагатися використовувати воду з нього. На оприлюдненому днями відео, знятому поблизу села Заозерне Тавричанської громади Каховського району Херсонщини видно, що замулена вода в каналі ще є, але її рівень впав до мінімума.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter