Бізнес двох десятків олігархів-партнерів російського ВПК досі не конфіскований в Україні – StateWatch

Новини
активов

В Україні досі залишаються не конфісковані комерційні компанії, які прямо чи опосередковано належать 25 російським олігархам, які обслуговують роботу кремлівського військово-промислового комплексу.

Про це повідомляє проєкт Trap Aggressor аналітичного центру StateWatch з посиланням на власний реєстр активів російських олігархів в Україні та базу «Хто працював на війну» російського опозиційного видання «Проєкт».

Серед найбільших власників бізнесу в Україні російський олігарх Міхаіл Фрідман. Попри втрату «Альфа-банку» в Україні після нещодавньої націоналізації банку, наразі він прямо чи опосередковано володіє частками у структурі власності мобільного оператора «Київстар», підприємств з виробництва води «Моршинська» та «Миргородська», компанії «Альфа Страхування» тощо. Натомість численні журналістські розслідування доводять, що компанії російської групи «Альфа» Міхаіла Фрідмана фінансували російські військові заводи, а також надавали послуги страхування для Росгвардії, яка залучена до окупації українських територій.

Інший російський олігарх Алєксей Мордашов продовжує володіти в Україні туристичним агентством «Tui» та компанією «Северсталь-дистрибуція». Російська корпорація «Северсталь» Алєксєя Мордашова постачала російським заводам ВПК понад десять марок сталі.

Російсько-грецький бізнесмен та власник морського порту Салоніки у Греції Іван Саввіді володіє в Україні компанією з виробництва продукції із пластмаси «Пентопак» та компанією з торгівлі «Атлантіс-Пак Україна», які раніше були арештовані та передані до Агентства з розшуку і менеджменту активів. Федерація греко-російського бізнесмена «Греки Росії», яку фінансує Саввіді, передала автомобілі підвищеної прохідності та генератори терористичним структурам та ватажку так званого «ДНР» Денису Пушиліну.

Серед інших відомих прізвищ росолігархів, які підсилюють агресора, проте мають досі не конфіскований бізнес в Україні, є Вагіт Алекперов, Алішер Усманов, Юрій Ковальчук тощо.

Загалом, за підрахунками Trap Aggressor, великим російським бізнесменам, які працюють з Кремлем, поки що в Україні належать як мінімум 88 компаній, які працюють в таких сферах як енергетика, логістика, промисловість, готельний бізнес тощо.

У травні цього року проєкт Trap Aggressor разом з платформою YouControl опублікували реєстр компаній 53 російських олігархів в Україні, які досі не конфісковані державою.

За даними бази «Хто працював на війну», компанії багатьох російських олігархів брали участь у російських тендерах на підприємствах військово-промислового комплексу або допомагали російським військовим.

Як повідомлялось, у грудні 2022 року омбудсмен України Дмитро Лубінець відкрив на АРМА провадження про порушення права на інформацію у зв’язку з ненаданням переліку російських та білоруських активів, які були арештовані після 24 лютого 2022 року і передані в управління до АРМА.

У листопаді 2022 року аналітик StateWatch Гліб Канєвський заявив в ефірі програми «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар, що влада має перезапустити роботу АРМА, оскільки в нинішньому стані воно не зможе ефективно управляти конфіскованими в Україні російськими активами.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter