У Високопільській селищній громаді Бериславського району на Херсонщині вже відновили близько п’ятисот будинків. Загалом пошкоджених будинків тут більше двох тисяч. Місцеві мешканці продовжують повертатися до своїх домівок. Зараз до населених пунктів громади повернулась половина людей, які проживали тут на початку повномасштабної війни.
Про це Центру журналістських розслідувань розповіла начальниця Високопільської селищної військової адміністрації Ганна Шостак-Кучмяк.
За її словами, загалом у громаді відновлено вже біля п’ятисот пошкоджених будинків з більше ніж двух тисяч. З них за допомогою ініціативи відбудови регіону «Пліч-о-пліч» та за рахунок держави і благодійників відновлено біля 300 будинків, ще біля 200 будинків люди відновили самотужки.
«Частина будинків мають таку велику ступінь руйнації, що їхнім власникам доводиться чекати компенсації держави на купівлю іншого житла або ж їхньої відбудови. Зараз у нас працює багато фахівців з різних регіонів України. Тут і Вінницька, і Черкаська, і Тернопільська, і Хмельницька, і Дніпропетровська, і Кіровоградська області. Вся Україна нам підставляє плечі. В першу чергу відновлюємо житло військовослужбовців та інших категорій людей. Так, комусь це зроблять у першу або в другу чергу, але ми абсолютно нікого не залишимо без уваги», – сказала Ганна Шостак-Кучмяк.

Ганна Шостак-Кучмяк, начальниця Високопільської селищної ВА. Фото: Олег Батурін / investigator.org.ua
Вже накрили покрівлі приблизно на 150 будинках завдяки благодійному фонду з Вінниці – додала начальниця Високопільської військової адміністрації. Почали з Князівки і Високопілля, тепер вінничани працюють у Потьомкиному і Нововознесенському, планують працювати також в Іванівці. З поточними ремонтами допомагає благодійний фонд «Карітас». Хмельничани відбудовують пошкоджені двоповерхівки. Тернопільчани почали працювати в селищі Архангельське, де загалом відновлять 348 будинків. Будівельники з Дніпропетровської області зайшли в село Ольгине, Черкаси – до Новопетрівки, Іванівки і Миколаївки. Чернівецька область відновлюватиме Зарічне.
Зараз триває відновлення на приблизно 250 будинках.

Зруйнований будинок у селищі Архангельське, листопад 2022 р. Фото: Олег Батурін / investigator.org.ua
Тим часом люди продовжують повертатися до своїх домівок. До Високопільської громади вже повернулося біля половини мешканців. Більше двох тисяч людей нині постійно проживає у Високопіллі, більше половини повернулось до Архангельського. Повертаються навіть до найбільш зруйнованих сіл – зокрема, Князівки.
Як Високопільська громада прожила російську окупацію, як загарбники поводилися з місцевими – читайте в інтерв’ю Ганни Шостак-Кучмяк «Окупанти нас ненавидять за те, що ми посміли жити краще них».
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter