Зеленський наклав вето на закон про декларування посадовців та депутатів: реєстр треба відкривати одразу

Новини
Президент України Володимир Зеленський Фото: president.gov.ua

Президент Володимир Зеленський наклав вето на ухвалений 5 вересня у другому читанні законопроєкт №9534, який мав би відновити декларування посадовців та депутатів. Закон передбачає, що декларації чиновників будуть закритими ще на рік, а побачити чиюсь декларацію публічно можна буде лише за згоди декларанта.

«Заветував прийнятий Верховною Радою закон, в якому були обмеження електронного декларування. Причину цього вето, думаю, всі чудово розуміють. Декларації мають бути відкритими. Одразу. Не через рік. Уже зараз реєстр треба відкривати», – заявив Зеленський.

Президент підкреслив, що саме з цією головною правкою закон має бути проголосований і «бажано швидко».

Центр протидії корупції (ЦПК) закликав президента повернути до Верховної Ради ухвалений 5 вересня у другому читанні законопроєкт №9534, який мав би відновити декларування посадовців та депутатів. 

Вони наголошують, що ухваливши цю норму нардепи знехтували думкою Європейського Союзу, заявою послів G7, рекомендацією постійного доповідача Європарламенту Міхаеля Галера та – найголовніше – думкою 91,7% українців, які виступають за відкриті декларації про «воєнні» доходи чиновників.

Разом з тим, декларантам дозволили не вказувати адресу одного об’єкта нерухомості за кордоном, де проживають члени сім’ї.

Також, депутати лишили собі можливість не показувати в деклараціях житло, витрати на оренду якого компенсуються державою, якщо площа такого об’єкта не перевищує 75 квадратних метрів. Якщо коротко, не показувати квартири, за приховування яких ряд депутатів отримали кримінальні справи.

Ще одна шкідлива поправка стосується заборони перевіряти підстави набуття активів декларантом, якщо ці активи набуті до дня обрання чи призначення на посаду.

У ЦПК нагадали, що це вже не перша спроба знищити публічне декларування статків. Навіть за час створення цього законопроєкту кілька фракційних груп намагалися додати правки, щоби приховати власні статки.

  • Відновлення електронного декларування для посадовців потрібне, зокрема, для виконання Україною семи рекомендацій на шляху до вступу в ЄС. Уже в жовтні Єврокомісія має надати звіт з оцінкою виконання Україною цих кроків. В уряді запевняли, що до цього часу у Раді буде остаточно ухвалений закон щодо е-декларування.
  • Окрім того, на важливості відновлення декларування для чиновників наголошував Міжнародний валютний фонд. Це потрібно для виконання зобов’язань України за Меморандумом за програмою EFF.