Посадовці Нацкомісії з цінних паперів їздять за кордон на фейкові конференції коштом громадської спілки, пов’язаної з бізнес-партнером Єрмака – УП

Корупція

Топпосадовці Національної комісії з цінних паперів та фондових ринків (НКЦПФР) під час повномасштабної війни їздять у відрядження за кордон на запрошення і коштом громадської спілки, із засновниками якої пов’язаний Артем Колюбаєв – бізнес-партнер керівника Офісу президента Андрія Єрмака. При чому заходи, нібито для відвідування яких чиновники виїжджають за кордон, – фейкові.

Про це йдеться у розслідуванні видання «Українська правда».

Зокрема, у випадку з відрядженнями за кордон керівника офісу НКЦПФР Михайла Янчука та голови Нацкомісії Руслана Магомедова фігурує громадська спілка «СФГ». Саме вона бере на себе витрати на відрядження і запрошує на них.

Янчук разом із дружиною та сином на початку січня виїжджав до Фінляндії. Причиною виїзду зазначалася участь у міжнародній конференції з прогнозування економічних та фінансових систем у Гельсінкі (2-3 січня) та міжнародній конференції з експериментальних фінансів теорії та економетрики (6-7 січня).

Однак журналісти у відкритих джерелах не знайшли згадок про зазначені заходи. При чому, як встановили розслідувачі, обидві конференції мали ознаки віртуальних заходів. Зокрема, все вказує на те, що взяти у них участь можна було не виходячи з будівлі Нацкомісії.

У розслідуванні вказано, що ймовірно, схему використали для відпочинку Янчука за кордоном разом із родиною. Враховуючи, що він чоловік призовного віку, а в країні повномасштабна війна, то на виїзд за кордон потрібна вагома причина.

Такий висновок журналісти зробили з того, що жодних анонсів, подробиць чи звітів про конференції не публікувалися. Сайт компанії Research Leaks, яку в наказі про відрядження називають організатором заходу, не містить інформації про конференцію в Гельсінкі 2 січня. Сама ж компанія за словами опитаних економістів-науковців – це індійський сайт який не має жодного відношення ані до наукового світу, ані до проведення заходів. А на профільних сайтах розміщено безліч відгуків в яких Research Leaks прямо називають шахраями.

Голова Нацкомісії Руслан Магомедов теж їздив за кордон у такий самий спосіб. Ба більше, він сам себе туди відправив. Він оформив відрядження до Кракова (Польща) на період 24-27 жовтня. У наказі про відрядження йшлося, що Магомедов їде за кордон нібито для участі у міжнародному заході з фінансів та економіки, організованому програмою SARIP (Securities and Investment Regulation and Assestment Programm).

Журналісти встановили, що програми SARIP, яка б займалася вдосконаленням регулювання цінних паперів схоже взагалі не існує. У відкритих джерелах взагалі відсутня комбінація таких слів, яка була вказана у наказі Магомедова на відрядження. Однак SARIP існує не у сфері індійських шахрайських сайтів, які проводять сотні віртуальних наукових та дослідницьких заходів на рік.

При цьому в наказі про відрядження Магомедова, як і у випадку з Янчуком, фігурує Громадська спілка «СФГ». Вона і в цьому випадку профінансувала дорогу та проживання за кордоном.

За даними «Української правди», у Нацкомісії таких відряджень було більше аніж два. Водночас я вказано у розслідуванні, «СФГ» написала редакції УП листа, у якому заперечила приналежність до Колюбаєва, а також звинуватила видання у маніпуляціях. У листі також йшлося про те, що спілка допомагає комісії з цінних паперів втілювати реформи, які «є важливим елементом для зміцнення довіри інвесторів та інтеграції України у міжнародні фінансові ринки». Однак на запит УП щодо того, скільки грошей витратили на такі відрядження, чиї це були кошти у спілці не відповіли.

За даними сервісу You Control, Громадська спілка «СФГ» має двох засновників, один з яких ТОВ Компанія з управління активами LR Asset Management. У розслідуванні вказано, що товариш та бізнес-партнер очільника ОПУ Андрія Єрмака Артем Колюбаєв був серед засновників цього ТОВ до квітня 2024 року.