В Україні 18 травня вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу

Крим

В Україні 18 травня вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу. Меморіальні заходи до 80-х роковин злочинної депортації сталінським режимом кримських татар з їх історичної Батьківщини – Кримського півострова, пройдуть у Києві, Одесі та Львові.

За інформацією голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова та видання Qirim Media, заходи почнуться з традиційного урочистого підняття національного прапора кримськотатарського народу, обрамленого чорною стрічкою

Такі церемонії пройдуть у Києві о 9:00 біля будівлі МЗС, Київської міської державної адміністрації та о 9:45 біля Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Підняття полотнища блакитного кольору з жовтою тамгою (гербом) відбудеться перед будівлею львівської міської ратуші, на адміністративних будівлях одеської мерії, Одеської обласної ради, районних державних адміністрацій міста Одеси, на адміністративних будівлях українських міст, а також на закордонних дипломатичних установах України.

О 12:00 на території України відбудеться хвилина мовчання з включенням по всім мережам теле-, радіозв’язку відповідного звуку метронома.

О 14:00 почнеться Міжнародний онлайн-мітинг, присвячений пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та панельна дискусія «Крим і кримськотатарський народ – сьогодення та майбутнє в Українській державі». Мітинг та панельна дискусія транслюватимуться наживо по ТВ-каналах та інтернет-ресурсах.

У Києві біля Газону Національної Пам’яті, що на Майдані Незалежності пройде ДУА (молебень) за воїнів Сил оборони України, які загинули у російсько-українській війні.

У Представництві президента України в Автономній Республіці Крим відкриється виставка про ненасильницький спротив громадян України на окупованих територіях «Небачена Сила».

О 17:00 у Національній музичній академії України ім. П.І.Чайковського глядачам представлять захопливу музично-драматичну виставу для всієї родини «Легенда» або «Efsane».

О 19:00 у Києві стартує вечір-реквієм «Симфонія Криму. Повернення». Організаторами вечора виступають міністерство культури та інформаційної політики України, Представництво президента України в Автономній Республіці Крим, Меджліс кримськотатарського народу, Київський державний музичний ліцей імені М.В. Лисенка, ГО «Культурно-мистецька фундація DUSHA UA», благодійна організація «Міжнародний благодійний фонд «Фонд національного добробуту Криму».

У Львові 18 травня у меморіальному музеї «Територія терору» вшанують пам’ять жертв депортації. У програмі зустрічі – хвилина мовчання, коротка лекція, виступ членів кримськотатарської громади, лідерів українських громадських організацій, гімн кримських татар та українців, виступ гурту «Чаїр», молитва та виставка експозицій, присвячених депортації.

В Одесі 18 травня об 11:00 на залізничному вокзалі буде показана театралізована вистава, яка нагадає глядачам, як відбувалася депортація 1944 року.

Нагадаємо:

  • Щорічно 18 травня в Україні традиційно проходять меморіальні заходи, присвячені пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. В цей день згадують трагічні події 1944 року, коли корінний народ Криму – кримських татар – вислали за межі півострова в Середню Азію і віддалені райони Росії. Всього було депортовано понад 180 тисяч осіб. В дорозі і в перші роки в місцях депортації від голоду і хвороб загинули 46% кримських татар.
  • У Криму щорічно з нагоди річниці Дня депортації проходили масові заходи, в тому числі траурний мітинг в центрі кримської столиці. Але після окупації півострова росією в березні 2014 року, проведення подібних акцій в центрі Сімферополя заборонили. Не проводяться жалобні мітинги і в населенних пунктах півострова.